Fransa'dan ahlaksız teklif

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 02:27:54

Avrupa Komisyonu Türkiye ile ilgili ilerleme raporunda ek protokol uyarınca Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Rum Kesimi uçak ve gemilere açmaması halinde herhangi bir karar alınması tavsiyesinde bulunmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Komisyonu Türkiye ile ilgili ilerleme raporunun ek belgesi olan strateji belgesinin görüşmelerine, Fransızların "ahlaksız teklifi"nin gölgesi düştü.

AB Komisyonu, Türkiye’nin üyeliğine dair kararın "AB ülkelerinin hazmetme kapasitesi"ne göre alınacağını belirlemişti.

Ancak geçen hafta bu ifade "uyum kapasitesi" olarak değiştirildi. Uyum kapasitesine dair kararın nasıl verileceği tartışmaları yapılırken Fransa yeni bir öneriyle komisyonun karşısına çıktı.

Fransa Türkiye’nin üyeliğine dair kararın, tüm AB ülkelerinde yapılacak referandumla belirlenmesini talep etti.

Ancak bu öneriye 22 ülkeden itiraz geldi. Son gelen haberlere göre Fransa’nın bu önerisi strateji belgesine sokulmadı.

AB’nin yürütme organı niteliğindeki Avrupa Komisyonu, Türkiye ile ilgili ilerleme raporunu ve strateji belgesini saat 14.00’te açıklıyor. AB’yi temsil eden 25 komiserin saat 13.30 itibariyle Türkiye’ye yönelik bölüm üzerinde anlaştı.

"TOP" LİDERLERE ATILDI

Buna göre, Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Rum Kesimi uçak ve gemilere açmaması halinde ne yapılacağı konusunda bir tavsiye kararı almadı.

Komisyon, bu konudaki kararı, aralık ayı ortasında yapılacak AB devlet ve hükümet başkanlarının yapacakları zirve toplantısına bıraktı. Komisyon, böylece Fransız, Yunan ve Rum üyelerinin itirazlarına rağmen kesin bir karar almayarak "topu" liderlere attı.

İLERLEME RAPORUNDA KIBRIS BÖLÜMÜNÜN AYRINTILARI

İlerleme Raporu’nda, Türkiye’nin imzaladığı Ek Protokol (Ankara Anlaşması) uyarınca Kıbrıs Rum kesimi dahil 10 yeni AB üyesi için ulaşım üzerindeki kısıtlamalar dahil, malların serbest dolaşımını sağlamakla yükümlü olduğu belirtilerek, "AB bunu yakından izlemeyi sürdürecek ve 2006 yılı içinde tam uygulama yapılıp yapılmadığını değerlendirecek" ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin pek çok fırsatta Kıbrıs’ta BM önderliğinde kapsamlı bir çözüme bağlı kaldığını ifade ettiği hatırlatılan raporda, teknik komitelerin oluşturulması konusunda da Türkiye’nin Ada’daki her iki topluma desteğini yinelediği ifade edildi.

Raporda, Türkiye’nin Ek Protokol’ü tam olarak uygulamadığı ve limanlarını Kıbrıs Rum kesimi bayraklı gemilere açmamayı sürdürdüğü tespitleri yapılarak, bunun malların serbest dolaşımını kısıtladığı ve Gümrük Birliği anlaşmasının ihlali anlamına geldiği iddia edildi.

Benzer kısıtlamaların hava ulaşımında da söz konusu olduğu kaydedilen raporda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başta olmak üzere Türk yetkililerinin, KKTC üzerindeki izolasyonlar kaldırılmadan Ek Protokol’ün uygulanmayacağını birçok kez dile getirdikleri anımsatıldı.

Buna karşın AB’li yetkililerin, "KKTC’nin durumunun limanların açılması konusuyla irtibatlandırılmaması" gerektiğini söyledikleri belirtilen raporda, Ek Protokol’ün uygulanmasının Türkiye’nin yasal yükümlülüğü olduğu ileri sürüldü.

AB Komisyonu İlerleme Raporu’nda Türkiye’nin Kıbrıs için "Eylem Planından" da bahsedildi.

Raporda, Türkiye’nin Kıbrıs Rum kesiminin OECD gibi uluslararası örgütlere katılımını veto etmeyi sürdürdüğü de dile getirildi.

ARROSO: KIBRIS SORUNU SÜRSE DE MÜZAKERELER DEVAM EDECEK

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da Kıbrıs sorunu sürse de Türkiye-AB müzakerelerinin dondurulmayacağını, ’diplomatik çabalara bir şans vermek istediklerini’ belirtti.

Barroso, Türkiye’nin Kıbrıs ile ilgili yükümlülüklerini önümüzdeki aralık ayından önce yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

FİNLANDİYA’DAN YENİ KIBRIS ÖNERİSİ

AB Dönem Başkanı Finlandiya , liman krizine çözüm bulma çerçevesinde yeni öneri paketi hazırladı.

ABHaber’in Brüksel’de AB Dönem Başkanlığı kaynaklarından aldığı bilgilere göre söz konusu paket çok gizli tutuluyor. Paketin Türkiye’nin kabul edeceği nitelikte olduğunu söyleyen kaynaklar, ’’önerinin içeriği çok gizli, ancak çok basit bir tasarı. İki tarafın da kabul edeceği unsurlar var. Ama burada esas olan iki tarafın da iyi niyetli olması lazım’’ diye konuştular.

Aynı kaynaklar, "soruna çözüm bulmak için Finlandiya’nın önünde yeterince zamanı olduğuna işaret ederlerken Finladiya Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor" şeklinde konuştular.

STRATEJİ BELGESİ: REFORMLAR YAVAŞLADI

Avrupa Komisyonu’nun strateji belgesi de belli oldu.

Belgede Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini yeterince yerine getirdiği, ancak reformların hız kestiği belirtildi.

İfade özgürlüğü için daha fazla reforma ihtiyaç duyulduğunun vurgulandığı strateji belgesinde, azınlık haklarının iyileştirilmesi, kadın ve sendikal hakların genişlemesi ve askerin sivil denetime alınması da tavsiye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious