Fransa'dan kendi bakanına jet tekzip

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Fransız Dışişleri Bakanlığı, Paris'in Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin bütün topluluk ülkelerinde referanduma sunulması yönünde bir öneride bulunduğu şeklindeki haberleri yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konuya ilişkin Zaman'a açıklama yapan Fransız Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jean-Baptiste Mattei, böyle bir teklifin olmadığını söyledi. Bu yöndeki bir kararı her ülkenin kendisinin verebileceğini belirterek Fransa'nın böyle bir talepte bulunmasının mümkün olmadığını dile getiren Mattei, "Fransa, Türkiye dahil bundan sonra gerçekleşecek bütün üyelikler için referandum düzenleme kararı aldı. Fakat, diğer üyelere karışmaz. Her ülke hürdür. Kendisi karar verir." ifadesini kullandı.

Zaman'a konuşan Brüksel'deki Fransız diplomatik kaynaklar da Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy'nin, "Türkiye yıl sonuna kadar Kıbrıs da dahil olmak üzere 25 AB üyesini tanımazsa, üyelik takvimini gözden geçirmek gerekli olacak." şeklindeki açıklamasını "sürç-ü lisan" olarak niteledi.

Bu arada İlerleme Raporu, Avrupa'da farklı tepkilere yol açtı. Rapor için Rum lideri Tasos Papadopulos, "Türkiye AB'ye karşı üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmeden üyelik sürecine kesintisiz şekilde devam etmemelidir." ifadesini kullandı. Atina ise raporun "ilgi alanına giren konuları kapsadığını ve olumlu olduğunu" açıkladı. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Camiel Eurlings de "Kriz yaşanması ya da müzakerelerin tamamen ya da kısmen askıya alınması doğru olmaz. Bir çözüm bulunmalı ve tren kazası önlenmeli." dedi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise raporun dengeli olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious