Fransa'nın istediği oldu

Fransa'nın istediği oldu.10272
  • Giriş : 14.12.2007 / 16:53:00

AB liderleri taslak metni imzaladı. Fransa'nın baskıları sonuç verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Brüksel'de toplanan AB liderleri taslak metni imzaladı. Metinde Fransa'nın istediği gibi "katılım" ve "üyelik" ifadeleri yer almadı.


AB'nin yeni anayasasının dün imzalanmasından sonra bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB liderleri zirvesinde taslak sonuç bildirgesi imzalandı. Belgede, Türkiye'ye yönelik "katılım" ve "üyelik" ifadeleri yer almadı. Fransa ısrarla "katılım" ifadesi çıkarılmış, müzakerelerin amacının ''üyelik'' olduğuna da değinilmemişti. Genişlemeye ilişkin kararlardan Fransa'nın ısrarıyla "katılım" ifadesi çıkarılmış, müzakerelerin amacının ''üyelik'' olduğuna da değinilmemişti.

ERMENİLERDEN PROTESTO

Brüksel'de Avrupa Birliği zirvesi devam ettiği sırada yaklaşık 400 Ermeni gösteri yaparak 'soykırım'ın tanınmasını istedi. Zirvenin yapıldığı bölgeye yakın bir parkta toplanan Ermeniler, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye "hoşgörülü yaklaşımını" eleştirdi. İzinli gösteriyi düzenleyenler, AB aleyhinde pankartlar taşıdı ve sloganlar attı.

TÜRKİYE'YE SORUMLULUĞUNU ANLATTIK

AB zirvesinin başlangıcında devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya gelen AP Başkanı Pöttering, daha sonra basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering de, AP olarak Türkiye'nin tarihi sorumluluklarını tanıması gerektiğini söylediklerini belirterek, “bunun üzerine çıkamayacaklarını” kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious