Fransa'nın sürece zarar verme niyeti yok

Fransa'nın sürece zarar verme niyeti yok.13137
  • Giriş : 06.05.2008 / 21:07:00

Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Sekreteri Jean Pierre Jouyet, ülkesinin Türkiye'nin AB müzakere sürecine zarar verme gibi bir niyetinin kesinlikle olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Babacan, Ankara'da bulunan Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Sekreteri Jean Pierre Jouyet ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Jean Pierre Jouyet Babacan'ın ekonomi bakanı olduğu sırada kendisinin de Hazineden Sorumlu Bakan olduğunu belirterek, "Sayın Babacan, tam bir reform adamıdır" dedi.

Türkiye'nin üyelik müzakereleri konusunda Fransa ile Türkiye arasında görüş ayrılıkları olduğunu hatırlatan Jouyet, "Bunları açık açık birbirimize dile getirebilmemizde yarar var" dedi.

Türkiye'nin AB müzakere sürecinde "gerekli kriterleri yerine getirmesinde son derece yarar olduğunu" söyleyen Jouyet, "Fransa dönem başkanlığı, bu konuda üzerine düşen görevi tümüyle yerine getirecektir" dedi.

Jouyet, Akdeniz İçin Birlik konusunun da görüşmede ele alındığını, bu projenin bir Avrupa projesi olduğunu, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olmadığını vurguladı ve "Türkiye'nin bu projeye katılımı konusunda Türkiye'ye kurulmuş bir tuzak söz konusu değildir" dedi.

Türkiye'nin bu projede yeri olduğunu, Türkiye'nin gerek AB gerekse Orta Doğu ile ilişkileri gereği bu projeye katkıda bulunmasının önemli olduğunu belirten Jouyet, Türkiye'yi 13 Temmuz'da Paris'te yapılacak Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesine katılmaya davet etti.

Jouyet, bir gazetecinin "Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu belirterek, bu durumda taraf olan bir ülkenin nasıl tarafsızlık politikası yürüteceğini" sorması üzerine, şunları söyledi:
"Gayet iyi bir soru bu. Az önce de Fransa'nın tavrının ne olduğunu bildiğinizi söylemiştim. Aynı zamanda Avrupa Konseyinin geçtiğimiz Aralık ayında almış olduğu zirve sonuçları da var. Bu zirvede hem Fransa'nın bu konudaki tavrı kayda geçti, hem Türkiye ile yürütülmekte olan mevcut müzakere süreci kayda geçti."

Fransa dönem başkanlığının her şeyden önce AB'nin dönem başkanlığı olacağını belirten Jouyet, "Belli bir an geldiğinde Fransa'nın ülke olarak tavırlarıyla AB dönem başkanının tavırlarını birbirinden ayırt etmesini bilmek gerek. Fransa bu dönemde AB'nin dönem başkanı olarak, Türkiye ile teknik olarak müzakerelere açılmaya hazır olan fasılların açılmasına en ufak bir engel koymayacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious