Fransa'nın yaptığı medeniyet değil

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun: "Fransa'nın yaptığı ne medeniyete ne insanlığa ne demokrasiye yakışır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, "Fransa Cezayir'de 1 buçuk milyon kişiyi katletmesinin üzerine bu konularda hiç konuşmaması ya da en son konuşması gereken ülke olarak Türkiye hakkında karar alıyor." dedi. Coşkun, "Bu ne devletler hukukuna yakışır ne AB ilkelerine yakışır ne medeniyete ne insanlığa ne demokrasiye yakışır. Bir ülke hakkında başka bir ülke için karar alıyor." diye konuştu.
Bakan Coşkun, Avrupa Girişimci İş Adamları Derneği (AGİAD)'nin Kaya Ramada Otel'de üyelerine verdiği iftarda konuştu. Konuşmasında işadamlarının en mutlu olduğu anın geleceği planladıkları anlar olduğunu dile getiren Ali Coşkun, hükümetin ekonomiyi nereden nereye getirdiği ile ilgili bilgi verdi.

Coşkun, dünyada siyasi ve ideolojik dengelerin yerini teknolojinin öncülüğünde ekonomik dengelere terk ederken diğer taraftan bazı ülkelerin geçmişlerinden aldıkları güçle ya da elde ettikleri ekonomik güçle yeni yapılanma döneminde lider rolü oynadıklarına işaret etti. Coşkun, "Ama bunu oynadıklarında da malesef demokrasi insan hakları, hukukun üstünlüğü ve özgürlükler şemsiyesi altında eski asrın zulmünü bazı bölgelerde yaşatıyorlar. İşte bunu Irak'ta, Afganistan'da gördük." diye konuştu. Bunun bir benzerinin de geçtiğimiz günlerde Paris'te yaşandığını hatırlatan Bakan Coşkun, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Fransa yeri geldiği zaman (Hayır demokrasinin merkezi Fransa'dır. Dolayısıyla lider ülkeyim) iddiasında olan bir ülke. Ama tarihine baktığımızda bugün geldiği noktayı sömürgecilik düzeniyle elde ettiğini ve birçok topraklarda 'zalim' olarak tarihe geçmiş bir ülke. En son Cezayir'de yaptığı 1 buçuk milyon katliamın üzerine Cihan devleti Osmanlı ve Türk tarihinde olmayan iddiaları ortaya atarak... Belki de bu konularda en son konuşması gereken ya da konuştuğu zaman en son konuşması gereken bir ülke Türkiye hakkında karar alıyor.Bu (Fransa'nın yaptığı) ne devletler hukukuna yakışır ne AB ilkelerine yakışır ne medeniyete ne insanlığa ne demokrasiye yakışır. Bir ülke hakkında başka bir ülke için karar alıyor. Dünyadaki durum bu buna göre davranacağız."

Coşkun işadamlarını Türkiye'nin öz değerlerini korumaya davet ederek bu değerlere sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

Konuşmalar öncesinde geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Türk okullarındaki öğrencilerin katıldığı 'Türkçe Olimpiyatı'ndan bir bölümü izleyen AGİAD üyeleri olimpiyata alkışlarıyla destek verdi.

İftara İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ve bazı milletvekilleri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious