Fransa'ya AİHM'de dava açmalıyız!

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, inkar yasasının Fransa Parlamentosu'nda kabul edilmesi üzerine Türkiye'nin kapsamlı bir hukuk mücadelesi başlatılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Onur Öymen, Fransa parlamentosunun sözde Ermeni soykırımıyla ilgili karanının uluslararası hukuka, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Fransız Anayasası'na aykırı olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin zaman geçirmeden kapsamlı bir hukuk mücadelesi başlatmasını istedi. Fransa'nın bu kararı aleyhine AİHM'de, Fransa'ya karşı devlet davası da açılması dahil çeşitli hukuki girişimlerin yapılabileceğini dile getiren Öymen, vatandaşların yapacağı girişimleri desteklemenin mümkün olduğunu kaydetti.

Onur Öymen, Türklüğe hakareti düzenleyen TCK'nın 301. maddesinin kaldırılmasıyla ilgili taleplerin fikir özgürlüğüyle bir ilgisinin bulunmadığını belirterek, bunun Türkiye'ye karşı yapılmış çok haksız bir dayatma olduğunu savundu. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, AB Troyka toplantısında 301. maddenin değişebileceği izlenimi verdiğini hatırlatan Öymen, "Abdullah Gül büyük bir taviz vermiştir. Hükümet, dış baskıların etkisiyle, Türkiye'yi aşağılamayı artık suç olmaktan çıkartma görüşünü benimsemiştir. Bunu kınıyor, ayıplıyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious