Fransa'ya bir tepkide Rize'den geldi

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Fransa dün kabul edilen 'sözde Ermeni soykırımı' inkarını suç sayan yasa teklifinin kabul edilmesine Rize'deki kamu, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinden de tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, tasarıyı onaylayan Fransa Meclisi'nin, hukuk ve vicdan sınavında sınıfta kaldığını söyledi. Ofluoğlu, "Bu karar, insanlığa insan hakları ve hukuk devleti gibi alanlarda katkı sağlamış Fransa'nın tarihine kara bir sayfa olarak geçecektir. Bu kararından dolayı, Fransa Ulusal Meclisi'ni şiddetle kınıyoruz. Rasyonalizmin beşiği olan Fransa, bu kararla tercihini aklın aydınlığı yerine akıldışının karanlığı yönünde kullanmıştır. Bu, Fransa'nın Ortaçağa geri dönüşünün başlangıcıdır." dedi.

Tasarıyla, Fransa Parlamentosu'nun, yazdığı resmi tarihi tartışmaya açanları cezalandırmaya karar verdiğini ifade eden Ofluoğlu, "Bunun anlamı şudur; Fransa parlamentosu, kendi vatandaşlarına ve bilim adamlarına, 'sizlerin düşünmenize ve araştırma yapmanıza gerek yok, biz devlet olarak sizlerin yerine düşünürüz' demektedir. Hatta, parlamento daha da ileri giderek, 'devletin yazdığı tarih dışında fikir beyan ederseniz, hapse girersiniz' tehdidini yapmaktadır. Konunun tarihçiler, bilim adamları arasında tartışılmasını bekleyen bir yasa değişikliği önerisinin dahi reddedilmiş olması konunun vahameti hakkında fikir vermektedir. Fransız Ulusal Meclisinde bu tasarının onaylanmış olmasından, Türk ve Fransız halkının istifade sağlaması mümkün değildir. Ermeni vatandaşlarımızın, Ermenistan'ın ve Türkiye dahil Ermenistan dışında yaşayan Ermeniler için de bu gelişmeden sağlanacak bir fayda yoktur. Bu tasarının yasallaşmasından fayda umanların başında, önlerindeki ilk seçimi kazanmanın dışında hiçbir vizyonu olmayan bazı Fransız siyasetçileri gelmektedir. Fransız, Ermeni ve Türk halkı bu kararın oluşumunda yer almamıştır." diye konuştu.

Fransız iş çevrelerinin de bu konuda kendileri ile aynı görüşte ve dayanışma içinde olduklarını son temasların açıklıkla gördüklerini kaydeden Ofluoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; "Fransa Ulusal Meclisi bugün yanlış yapmıştır. Bu sürecin tüm sorumluluğu Fransız Ulusal Parlamentosuna aittir. Fransa Ulusal Parlamentosu'nun bu kararı, Türkiye'deki kamu idarelerini, açılacak ihalelere Fransız şirketlerini davet edemez hale getirmiştir. İş adamları olarak ortadaki haksızlığa karşı mücadele irademizi bıkmadan ve usanmadan ortaya koymaya devam edeceğiz."


RİZE İL GENEL MECLİSİ DE KINADI


Rize İl Genel Meclisi Başkanı Rahmi Metin, meclis üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, karara tepki gösterdi. Kararın günahı ve sevabı ile Fransa hükümetini bağlayacağını dile getiren Metin, "Ancak, medeniyet tarihinde özgürlüğün simgesi olduğunu iddia eden bir devletin meclisin özgür düşünmeyi, ifade özgürlüğünü, atalarının katil olmadığını söylemeyi suç saymak için bir karar çıkarmasını kendi değer yargılarına bırakıp bunu bir çifte standart olarak karşılıyoruz. Bu tasarı elbette ki, 577 üyeli meclisin 126'sının katılımı ile çıkmıştır. Fakat biz bunu Ermeni meselesi olarak değil Fransa'nın, belki de batının Türk milletine bakışı olarak görmekteyiz. Kaldı ki, bir çok batı ülkesinde sözde soykırımın kabul edilmesi de düşündürücüdür. Bu batının Türk milletine tarihi bir geçmişten bakışıdır." dedi.

Metin, ülkemize karşı yapılan bu tip olayların, Türk halkının milli direncini yükseltme ve birlik beraberliği açısından uyarıcı olacağını belirtti.

'Güçlü olmazsan kurallara uyarsın, güçlü olursan kural koyarsın' sözünü hatırlatan Metin, 70 milyonluk Türk milleti olarak her alanda güçlü olmak için daha çok çalışmamız gerektiğini dile getirdi.

Kararın, Ermeni haklarını korumak için değil, Türk milletinin potansiyel gücünü engellemek adına yapıldığını kaydeden Metin, "Tarihçilerimiz dünya kamuoyuna bu meseleyi daha iyi anlatmalı, bunun için toplantılar, sempozyumlar düzenlenmelidir. Elimizdeki belgelerle Ermenilerin yaptıkları sergilenmeli. Çünkü dünya devletleri, tarihi olarak bizim bildiklerimizi değil, yanlışta olsa dünya kamuoyunun bildiklerini doğru saymaktadır." ifadelerini kullandı.

Ekonomik anlamda taşkınlıklara meydan vermeden Fransız mallarını boykot edilmesi gerektiğine vurgu yapan Metin, şöyle konuştu: "Devlet ve holdingler ile sivil toplum kuruluşları nezrinde, Fransız şirketlerini kamu ve özel ihalelere almamalıyız. Yapılan eylemler ve gösteriler ferdi veya kurumsal değil tek bir merkezden ve güçlü olmalıdır. Bu merkez de hükümet olmalıdır. İl Genel Meclisi olarak bu olayı kınıyor. Fransa'yı akıllı düşünmeye davet ederken, bu olayın Türk milletinin bilinçli düşünmesine de vesile olmasını diliyorum."


DYPLİ BAŞKANLARIN TEPKİSİ


Doğru Yol Partisi (DYP) Rize İl Başkanı Köksal Toptan, geçmişte insanları katleden Fransa'nın, şimdi de almış olduğu kararı ile insanların düşüncelerini katlettiklerini söyledi.

Toptan, parti binasında ilçe başkanları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Cezayir'de katliam yapan, giyotin makineleri ile insanları öldüren Fransa'nın, şimdi şahsi düşünceleri nedeni ile insanlara hapis cezası getirdiğini belirtti.

Fransa'nın Türkiye Cumhuriyeti devletine demokrasi dersi veremeyeceğini ifade eden Toptan, "301. maddeyi kaldırın diyen, Türk askeri ve polisine Türk devletine küfür edenleri affedin' diyen Fransa, 'Ermeni Soykırımı yoktur' diyenlere hapis cezası öngören tasarı ile Fransa tarihine ikinci bir kara leke daha sürmüştür. Geçmişte insanları katleden Fransa, şimdi de insanların düşüncelerini katletmiştir. 301. maddeyi kaldırın diyeceksiniz, diğer yandan düşüncesini söyleyen insanları cezalandıracaksınız. Böyle çifte standartlara kapalıyız." dedi.

Gerçek demokrasinin Türkiye'de olduğunu savunan Toptan, "Demokrasinin ne olduğunu öğrenmek istiyorlarsa, gelsinler Türkiye Cumhuriyeti devletinden demokrasi dersi alsınlar." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious