Fransa’ya iltica etmek zorlaşıyor

Fransa’ya iltica etmek zorlaşıyor.19339
  • Giriş : 30.10.2008 / 14:38:00

Fransa’da yaşayan göçmenlerin, aile birleşimi yoluyla eş ve çocuklarını yanlarına alabilme koşulları zorlaştırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız hükümeti tarafından bu konuda hazırlanan yasa tasarısı, ay sonunda resmi gazete de yayımlanacak. Tasarı, 1 Aralık'ta yasalaşacak.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin tepki çeken seçim vaatlerinden olan söz konusu yasa tasarısı, ülkede ikamet eden göçmenlerin eş ve çocuklarını yanlarına alabilmeleri için, yeterli derecede Fransızca konuşabilme ve Fransız Cumhuriyetinin değerlerini öğrenme zorunluluğu getiriyor.

Milli Kimlik ve Uyum Bakanı Brice Hortefeux'ye göre dil, entegrasyon için en büyük vasıtayı teşkil ediyor.

Tasarıya göre, göçmen adaylarının Fransızca ve Fransız değerleri hakkındaki bilgileri bundan böyle geldikleri ülkelerdeki yetkili Fransız makamları tarafından gerçekleştirilecek. Söz konusu testlerde « Fransa'da kadınlar eşlerinden izinsiz çalışabilirmi ? » türünden sorular sorulacak.

65 yaş üstü ve 16 yaşından küçük olanlar teste tabii tutulmayacak. Bunun yanı sıra ülkede bulunan Fransız okullarında ögrenim görenler veya Fransa'da en az bir yıl üniversite'ye gitmiş olanlar testlerden muhaf tutulacak. Bu kategori dışında kalanlar dil seviyelerine göre iki aylık bir kursa tabii tutulacak.

Kursa devam etmeyenler, vizeyi alamama tehlikesi ile karşı karşıya gelecek. Söz konusu kursların Fransız Göçmen Büro'sunun ülkedeki şubeleri tarafından verilmesi öngörülüyor.Bunun için göç veren ülkelerdeki Fransız konsoloslukları ile ortak çalışma yürütülecek.

2006-2007 yılları için aile birleşimi yoluyla 191 bin 475 yabancıya ikamet izni veren Fransa, iltica başvurusunda bulunmak isteyen yabancılara yeterince hukuksal hak tanımadığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) hüküm giymişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*