Fransa'ya soykırım suçlaması

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Fransa'nın 800 bin kişinin öldüğü 1994'teki soykırıma aktif destek verdiğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'yi ziyaret eden Kagame, BBC'ye yaptığı açıklamada, Fransa'nın soykırım güçlerine destek verdiğini, onları eğittiğini, silahlandırdığını ve soykırımı durdurmaya çalışan güçlere karşı çatışmalara dahil olduğunu savundu.

Kagame, "Fransa soykırımı durdurmak için bir kez bile girişimde bulunmadı. Tersine, Ruanda hükümetinin desteğinde, soykırıma yol açan sürece katıldı" diye konuştu.

Ruanda'daki cinayetlere karıştığı ithamlarını reddeden Fransa, askeri müdahalelerinin Ruandalılara yardımcı olduğunu savunuyor. Ruanda, 1994 soykırımını başlatan dönemin devlet başkanı Juvenal Habyarimana'nın ölümüyle ilgili olarak bir Fransız yargıcın Kagame'yi mahkemeye çağırması üzerine, geçen ay Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Nisan 1994'de Hutu kökenli Ruanda Devlet Başkanı Habyarimana ile Burundi Devlet Başkanı Cyprien Ntaryamira'yı taşıyan uçak, Tanzanya'daki barış zirvesi dönüşünde, Ruanda'nın başkenti Kigali'ye inerken pist kenarından atılan roketle düşürülmüştü. Bunun üzerine etnik Hutulardan oluşan Ordu Tutsileri katletmeye başlamış, ılımlı Hutular bile bu katliamdan kurtulamamıştı. 7-8 milyon nüfuslu ülkede, yaklaşık 100 günde 800 bin civarında kişi öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious