Fransa'ya 'soykırımı tanı' çağrısı

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Cezayir Başbakanı Abdulaziz Belkhadem, Fransa'ya sömürge dönemindeki suçları tanıması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin Cezayir'e yarın yapacağı ziyaret öncesi partisi tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada Belkhadem, Cezayir ve Fransa'nın dost ilişkiler içinde olduklarını; fakat bu durumun iki ülke arasındaki kolektif hafızayı maskeleyemeyeceğini söyledi. Belkhadem, Cezayirlilerin affedebileceğini ancak hiçbir zaman unutmayacağını da vurguladı.

Önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasına kesin gözüyle bakılan sağcı Sarkozy, ülkede özellikle Cezayirliler başta olmak üzere Afrikalı göçmenlere karşı izlediği sert politika ile tanınıyor. Geçtiğimiz hafta Jeune Afrique dergisine bir açıklama yapan Sarkozy sömürge döneminin karanlık bir geçmiş ve köle ticaretinin de suç olduğunu söylemişti. Sarkozy, sömürge dönemindeki haksızlıklardan günümüzdeki Fransızların sorumlu tutulamayacağının da altını çizmişti.

Sorkozy'nin iki günlük ziyareti sırasında özellikle yasadışı göçle mücadele konusunun ele alınması bekleniyor. 132 yıl Fransız işgali altında kalan Cezayirliler 1962 yılında bağımsızlıklarını kazanana kadar bir milyondan fazla kayıp verirken yüz binlerce kişinin de zorla Fransanın saflarında başka ülkelerde savaştırıldıkları belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl Fransa Parlamentosu, sömürge döneminde işgal altında tuttukları ülkelerde olumlu etkilerinin olduğu yönünde bir karar almış, bu karar Cezayir'in sert tepkisini çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious