Fransa'ya tepkiler devam ediyor

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Van İl Başkanlığı, Fransa'nın sözde Ermeni soykırımını meclisinde kabul etmesine tepki göstermek amacıyla Zeve Şehitliği'nde bir basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Basın açıklamasında Fransa'nın sözde Ermeni soykırımı yasasını meclisinden geçirmesi ve yapılan haksızlığın Osmanlı'dan günümüze kadar uzandığının altı çizildi.

MHP İl Başkanı Adnan Meltem, Ermenilerin tarih boyunca hiçbir haksız uygulamayla karşılaşmadıklarını söyledi.

Meltem, "Bu yalan tarih boyunca devam etmektedir. Fransız Dış İşleri Bakanı Honatoux 1986 yılı Aralık ayında millet meclisinde yaptığı açıklamada Türkiye Ermenilerinin nüfusunun yüzde 13 olduğunu açıklamıştı. Diğer batılı kaynaklar ise yüzde 10 olarak nüfus oranlarını vermişti. 1905 Osmanlı istatistiğine göre yüzde 7 olarak bu oran açıklanmıştı. Şimdi ise Türkiye 1915'de 1 milyon 500 bin Ermeni'yi katletmekle suçlanıyor. Van'daki Fransız Başkonsolosu M. Zarzeçki 1914 yılında Revne ve Paris'te Türkiye'de yaşayan ermeni sayısını 1 milyon 200 bin olarak vermişti. Ermenilerin can güvenliği olmadığına batıyı inandırmak için Doğu Anadolu'da terör eylemleri başlatılmış ve 500 binin üzerinde Müslüman Türkü katledilmiştir" dedi.

Soykırımın kimin yaptığı konusunda tarihi belgelerin ve bugün de ortaya çıkarılan toplu Müslüman mezarların en iyi şahit olduğunu kaydeden Meltem, "Daha dün Fransa sözde Ermeni Soykırımı Yasasını meclisinden geçirdi. Manidardır ki aynı gün Ermenilere soykırım uyguladığımızı iddia eden vatan haini Orhan Pamuk'ta 'Nobel' gibi uluslar arası öneme sahip bir ödül almıştır. Ödülün açıklamasın ise Asala'nın avukatı yapmaktadır. Türkü Kürt'ten, Kürdü Türk'ten, Alevi'yi Sünni'den, Sünni'yi Alevi'den kimsenin ayırmaya gücü yetmeyecektir. Atalarımızın türlü acılarla, şehitler vererek bize teslim ettiği bu vatanı maalesef koruyamadık. Batının saldırıları karşısında ülke olarak aciz kaldık. Bu nedenlerden dolayı şehitlerimizin yattığı Zeve'ye onlardan özür dilemeye geldik. Şu anda burada yatan tüm şehitlerimizden özür diliyoruz" şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklaması sonrası MHP İl Teşkilatı ile üyeleri dualar ederek Zeve Şehitliği'nden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious