Fransız adaylar Türk seçmene göz kırpıyor

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin iki iddialı adayı, Sarkozy ve Royal, seçim tarihi yaklaştıkça Türkiye’ye karşı tutumlarını değiştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

300 bin Türk'ün yaşadığı Fransa’da, 22 Nisan'daki birinci turun çekişmeli geçme olasılığına karşı adaylar, her bir oyun değerli olduğu mantığıyla hareket ediyor. Partilerin Türkiye-AB ilişkileri konusundaki önceden belirlenmiş politikaları değişmese de, Royal ve Sarkozy'nin, Türkiye kökenli seçmenlerin gönlünü almaya yönelik üslup kullanmaları dikkat çekiyor.

Royal: Türkiye medeniyetler çatışmasına yanıt

Sosyalist aday Segolene Royal, bugün piyasaya çıkacak “Şimdi'' (Maintenent) adlı kitabında “Hemen olmasa da ilke olarak Türkiye’nin AB üyeliğine taraftarım'' diyor. Segolene Royal, Türkiye’nin şimdilik AB üyesi olamamasının başlıca nedeni olarak “Avrupa’nın içine düştüğü durumun'' altını çiziyor, bunun Türkiye ile ilgili olmadığını kaydediyor.
Türkiye’nin AB üyeliğinin jeostratejik önemine değinen Royal “Medeniyetler çatışması tehlikesiyle yüzyüze olan bir dünyada AB bir Hıristiyan kulübü değildir. Türkiye’nin üyeliğinden Avrupa’nın kazanacağı çok şey vardır'' sözleriyle Türkiye’yi savunuyor. Royal, Türkiye'deki demokratların hararetli şekilde AB taraftarı olduğunu da anımsatıyor.
Ancak Royal, partisinin önayak olduğu ve Ermeni soykırım iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifini savunmaya devam ediyor. “Devlet inkarcılığı'' olarak nitelediği Türkiye’nin resmi politikasıyla mücadelede, AB üyeliğine olumlu yaklaşmanın katkı sağlayacağını ileri sürüyor.

Sarkozy: Türkiye'yi çok seviyorum

Türk Müslümanları Koordinasyon Komitesi Başkanı Haydar Demirbilek’e hitaben bir mektup yazan sağın adayı Nicolas Sarkozy de, Türkiye’yi “zengin uygarlık mirasçısı ülke'' olarak niteliyor, Türk halkından, “dostumuz, müttefikimiz, bizlerle aynı değerleri paylaşan, konuksever, cömert ve içten insanlar'' diye söz ediyor.
Şimdiye kadar “Türkiye Avrupalı olsa bilinirdi'' gibi küçümseyici ifadeler kullanan Sarkozy, mektubunda “Türkiye’yi çok sevdiğini'' söylüyor. Sarkozy, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkma kararını “uzun uzun düşündükten sonra aldığını ve bu kararı almasının kolay olmadığını'' ifade ediyor. Sarkozy, “imtiyazlı ortalık'' ve Türkiye’nin lider rolü oynayacağı Akdeniz Birliği fikrini bir kez daha ortaya atarak, bu çerçevede Türkiye ile AB’nin birlikteliğinin bundan sonra da süreceğini dile getiriyor.

İçişleri Bakanlığı'ndan ayrıldı

Öte yandan, Nicolas Sarkozy, seçim kampanyasına odaklanmak amacıyla dün İçişleri Bakanlığı görevinden istifa etti. Sarkozy'nin seçim kampanyasının sözcülerinden Sağlık Bakanı Xavier Bertrand'ın da aynı nedenle görevinden ayrıldığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı makamından yapılan açıklamaya göre Sarkozy'nin yerine eski Denizaşırı Vilayetlerden Sorumlu Devlet Bakanı François Baroin atanırken, Sağlık Bakanlığı'na da eski Yaşlılardan ve Aileden Sorumlu Delege Bakan Philippe Bas getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious