Fransız aileye tutuklama

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Faslı kaptanın çalıştığı teknede ölü olarak bulunması ile ilgili olarak Fransız ailenin 3 ferdi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir Adli Tıp Kurumundan gelen raporda Faslı kaptanın ’’bağla boğulmaya bağlı asfiksi (havasızlık) sonucu öldüğü’’ tespitinin yer almasının ardından, Fransız Marineno Bassaro (55), oğlu David Bassaro (25) ve gelini Silvia Bassaro (25) olayla ilgili olarak bir kez daha ifade verdikten sonra tekrar serbest bırakıldı. Ancak soruşturmayı yürüten savcının bir üst mahkemeye Fransız ailenin fertlerinin tutuklanmaları için itirazda bulundu. Bu itirazı değerlendiren bir üst mahkeme, Fransız ailenin 3 ferdinin tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklama kararının ardından polis, otelde konaklayan Fransız aileye ve avukatına durumu bildirip tekrar adliyeye davet etti. Burada bir kez daha olayla ilgili olarak ifade veren Fransız aile tutuklanarak cezaevine gönderildi.Silvia Bassaro, adliye çıkışında, ’bizi öldürecekti. Biz öldürmedik bağladık. Şimdi biz hapse giriyoruz’’ dedi.

Özel Fethiye Lokman Hekim Esnaf Hastanesinde yatan yaralı Max Bassaro’nun ise tedavisi devam ettiği için henüz ifadesinin alınamadığı kaydedildi. Fransız aileden üç kişinin tutuklanması, avukatları aracılığıyla Fransız Konsolosluğuna iletildi.

SAVCILIKTAN YAZILI AÇIKLAMA

Yaşanan olayla ilgili olarak Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Belçika Bandralı Max Bassaro’ya ait yaklaşık 15 metre boyundaki teknede Fas-Kasablanka doğumlu kaptan Friat ile tekne sahibi Max arasında kurtarma botunun kaybolması nedeniyle başlayan tartışma sonucunda tekne kaptanı Friat’ın bıçakla Max Bassaro’yu vücudunun iki bölgesinden hayati tehlike geçirecek şekilde bıçakladığı, daha sonra da teknede bulunan Max’ın eşi Maryleno, oğlu David, gelini Silvia’yı bıçak zoruyla rehin alıp kaptan köşküne götürdüğü, teknenin bir ara dengesini kaybetmesi neticesinde şahıslar arasında arbede çıktığı Friat’ın bu esnada domuz bağı denilen şekilde bağlandığı ve Fethiye merkezde bulunan Ece Saray Marina’ya gelindiği anlatıldı.

Olayın resmi mercilere intikali neticesinde nöbetçi Cumhuriyet Savcısı İbrahim Bereket ve Emniyet görevlilerince Friat’ın kaptan köşkünde yerde yüzükoyun vaziyette cesedi ile karşılaşıldığı, yapılan ölü muayenesi sonucunda ceset otopsi yapılmak üzere İzmir’e gönderildiği anımsatıldı.

İzmir Adli Tıp Kurumu’ dan gelen raporda, şahsın, bağla boğulmaya bağlı asfiksi sonucu öldüğünün bildirildiği ifade edilerek konu ile ilgili tekne sahibi Max Bassaro’nun eşi, oğlu ve gelini hakkında adli soruşturma başlatıldığı ve çok yönlü olarak devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, ’’konu ile ilgili olarak soruşturmanın selameti ve gizliliği de dikkate alındığından kamuoyu ve basına yukarıda belirtilen sınırlılıkta açıklama yapılabilmiştir’’ ifadesine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious