Fransız bakandan Filistin gerçeği

Fransız bakandan Filistin gerçeği.11650
  • Giriş : 30.05.2008 / 23:12:00

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, bağımsız Filistin devletinin kurulmasının tek çözüm olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nükleer enerji anlaşması imzalamak üzere Ürdün'e gelen Bernard Kouchner, Ürdün Dışişleri Bakanı Salih Beşir ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, ''yaşayabilir, demokratik, özerk ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasının tek çözüm olduğunu'' bildirdi.

Kouchner, ''Herkes bunu biliyor, ancak kimi şeyler ağır işliyor, zirvede görüşmeler sürse de bölgede çok gelişme kaydedilmiyor'' diye konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı, ülkesinin, İsrail'in güvenliğini sağlayacak tek yol olan Filistin devletinin kurulması için görüşmeler yönünde ilerlemeyi sürdürdüğünü vurguladı.

Kouchner, Ramallah'ta yayımlanan El Eyyam gazetesine geçen hafta verdiği demeçte, İsrail'in yerleşim yerlerini genişletmesinin ''barışın önündeki başlıca engel olduğunu'' belirterek, İsrail ve Filistin arasında 2008'de anlaşmaya varılması konusunda kuşku duyduğunu ifade etmişti.

Lübnan konusuna da değinen Kouchner, Lübnan'da Fuad Sinyora başkanlığında yeni hükümetin kurulmasıyla seçimlere dek bazı şeylerin barışçı ilerlemesini umduklarını söyledi.

Kouchner, ayrıca ülkesinin önemli sayıda Iraklı'ya kucak açmak için üzerine düşeni yapacağını da kaydetti.

Öncelikle bu sayıyı 500 olarak veren Kouchner, başta Ortadoğu ülkelerinde ve daha başka bölgelerdeki Hristiyanlar'a yönelik olmak üzere tüm insan hakları ihlallerine dikkat ettiklerini bildirdi.

Iraklılar'a yardımı kabul eden Ürdün'ü öven Kouchner, uluslararası topluma Ürdün'ün bu çabasını destekleme çağrısında da bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious