Fransız bakandan "Türkiye" uyarısı

Fransız bakandan
  • Giriş : 05.06.2008 / 21:32:00

Fransa’nın Avrupa İşleri Bakanı Jean Pierre Jouyet, Ulusal Meclis’in kabul ettiği ve ''Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin onayını referanduma bağlayan” Anayasa değişikliğini “Türkiye’ye hakaret” olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransız Ulusal Ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada Jouyet, önergenin, ekonomik ilişkiler basta olmak üzere iki ülke arasında sanılandan da vahim bir kopmaya yol açacağı uyarısında bulundu.

Otomatik referandum şartını Anayasa reform paketinin Senato’daki görüşmesi sırasında paketten ayıklama çabaları ile bakanın açıklaması arasında bir ilişki bulunup bulunmadığı sorusu da gündeme geldi.

Fransa’nın en önemli ekonomi gazetesi Les Echos,“zorunlu referandum” kuralının değişebileceğini ortaya koyan bir haber yayımladı.

Gazete, Ulusla Meclis’ten farklı olarak iktidara mensup Senato çoğunluğunun “yüzde 5” kuralına karşı çıktığını yazdı.

Halk Hareketi İçin Birlik Partisi'0ne (UMP) yakın kaynaklara dayanan gazete, bu partiye üye senatörlerin çoğunluğunun referandum şartına karşı olduklarını belirtti.

AB'nin nüfusundan yüzde 5 daha fazla nüfusa sahip ülkelerin tam üyeliği için doğrudan referanduma gidilmesini öngören maddenin de yer aldığı Anayasa Değişikliği paketi Fransa Meclisi'nde kabul edilmişti. Meclis genel kurulundaki oylamada, 315 "evet", 231 "hayır", 23 "çekimser" oy çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious