Fransız Büykelçi Emie'den Başkan Kocaoğlu'na ziyaret

Fransız Büykelçi Emie'den Başkan Kocaoğlu'na ziyaret.14481
  • Giriş : 19.01.2008 / 11:55:00

Fransa Büyükelçisi Bernard Emie, Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Christine Moro, İzmir Fahri Konsolusu Zeliha Toprak ve büyükelçilikte görevli müşteşarlar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl eylül ayında Ankara'da göreve başlayan Büyükelçi Emie ile beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Kocaoğlu, sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliği konularında ana hatlarıyla görüştüklerini ifade etti. Agora'da uzun zamandır devam eden kazılarda Fransız bilimadamlarının da desteğiyle çalıştıklarını hatırlatan Kocaoğlu, "Agora kazılarındaki işbirliğimiz devam edecek. Bunun yanısıra Fransız altyapı firmalarıyla metro gibi önemli projelerde işbirliği yapabileceğimize ilişkin görüş alışverişinde bulunduk." dedi.

Bütün kurmaylarıyla Başkan Kocaoğulu'nu ziyaret eden Büyükelçi Emie ise İzmir ile Fransız şehirleri arasındaki ilişkinin adeta eski bir aşk hikayesine benzediğini söyledi. İzmir'in dünyaya açılan bir kapı olduğunu belirten Bernard Emie, "Bir deniz feneri gibi Türkiye'yi aydınlatıyor. Ekonomik, kültürel ve bilimsel projeler konusunda görüştüğümüz Belediye Başkanı'nın vizyonundan, bakışının genişliğinden ve uzun vadeli planlarından çok etkilendim. Fransa olarak İzmir'in bütün önemli projelerinin içinde olmak istiyoruz. 2009-2010 yıllarında yapılacak Türk Sezonu'nun da içinde yer alıyoruz. Kültürel, bilimsel ve popüler alanda Türkiye'nin ve İzmir'in Fransa'da tanıtımı için çok önemli olacak bu etkinlik sonrasında, halen yılda 1 milyon Fransız turistin ziyaret ettiği ülkenize akın olacağını tahmin ediyoruz. Türkiye ile Fransa'nın bazı bölgeleri arasında mevcut olan çok ayrıcalıklı ve güçlü ilişkilerin daha da pekişeceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Kocaoğlu'nun her alandaki taleplerini karşılamaya hazır olduklarını ifade eden Büyükelçi, 2015 EXPO'ya aday olan İzmir'in Paris'te yaptığı sunumu da seyrettiğini belirtti. Emie, "Başkan Kocaoğlu'yla ilk defa Paris'te karşılaşma fırsatı buldum ve EXPO 2015 için yürüttüğü dinamik kampanyadan çok etkilendim. Birçok Fransız'ın, İzmir'le özel bir bağı var. Çok yoğun olan ekonomik işbirliğimizin artarak devam edeceğine inanıyorum." dedi. Daha sonra Başkan Kocaoğlu, Büyükelçi'ye İzmir Saat Kulesi'nin gümüş bir maketini armağan etti.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious