Fransız futbolunda ırkçılık tartışması

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Fransa'da geçtiğimiz gün oynanan Lyon-Rennes maçında Lyonlu Çek futbolcu Milan Baros'un, rakip takımın Kamerunlu oyuncusu Stéphane Mbia'ya yaptığı hareketi konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karşılaşma oynanırken iki futbolcu arasında çıkan tartışmanın ardından, Milan Baros'un rakibini göstererek burnunu tutması ve 'çok kötü kokuyorsun' anlamına gelebilecek bir harekette bulunması, bu futbolcunun kamuoyunun tepkisini çekmesine neden oldu.
Bu hareketle ilgili olarak kendisini savunan Baros, "Mbia'ya ırkçı sözler söylemedim. Sadece, içinde ırkçılık olmayan, sert bir tartışma yaşadık. Eğer dürüst ise, bu dediklerimi onaylayacaktır. Zaten kimi zaman ben bile ırkçı saldırılara maruz kalan birisiyim. İngiltere'de oynadığım sırada bu, başıma sıkça gelirdi. Hattâ Çekler arasında bile, derimin rengi mat olduğu için, soru işareti olmuşumdur" diye konuştu.
Baros'un bu açıklamaları Fransız kamuoyunu pek tatmin etmezken, Lyon kulübü de futbolcusunu savunarak, Baros'un bu jesti, tartışmayı kapatmak adına yaptığını ve hareketin "Neyse, beni unut, yokmuşum gibi davran" anlamına geldiği iddiasında bulundu.
Rennes Kulübü ise, konuyu Fransa Futbol Federasyonu'na (FFF) taşıdığını açıkladı. Çek futbolcu Milan Baros, 26 Nisan tarihinde Federasyon'un ceza kuruluna ifade vererek kendini savunacak. Eğer Federasyon, Baros'un savunmasını ikna edici bulmazsa, bu futbolcunun 6 maçlık hak mahrumiyeti cezası alması söz konusu olabilecek.
Ayrıca Mbia'nın isteği doğrultusunda eğer bir dava açılırsa, Milan Baros, hukuk önünde de ifade vermek zorunda kalıp, daha ağır cezalarla da karşılaşabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious