Fransız girişimci 'yapboz' otomobil üretti

Fransız girişimci 'yapboz' otomobil üretti.16993
  • Giriş : 27.01.2008 / 12:01:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 12:13:51

Hintli Tata'nın geliştirdiği 2 bin 500 dolarlık arabadan sonra bu kez de bir Fransız girişimci 'yapboz' otomobil üretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Le Patron isimli araç, parçalar halinde paket içinde satılıyor. Kutudan çıkan parçalar birleştirildiğinde gerçek bir otomobil ortaya çıkıyor. Yapboz araba, 'Brüksel Otomobil Fuarı'nda görücüye çıktı. Küçük bir stantta tanıtılan araç, dünyanın en hızlı ve en pahalı otoları kadar ilgi görüyor. Ziyaretçiler, hiç de alışık olmadıkları otomobili şaşkınlıkla inceliyor.

1930-40'lı yılların klasik otomobil modellerine benzetilen Le Patron, dış görünüşüyle diğer araçlardan ayrılıyor. Aracın tasarımcısı Kenny Butstraen, ilk yapboz aracını 10 yıl önce geliştirmiş. Farklı bir şeyler yapmak istediğini belirten Butstraen, "Arabanın parçalarını paket halinde alıyorsunuz ve evinize götürüp monte ediyorsunuz. Tabii müşterinin elinde eski bir Renault şasesi ve 2pk motorun olması gerek.

Bunların üzerine bizim Le Patron parçalarını, kaportasını tekerlerini müşterimiz kendisi garajında takıyor." dedi. Le Patron'ların fiyatı 5 bin Euro'dan başlıyor. Ancak ekstra özelliklere göre fiyat yükseliyor. Geliştirdiği aracı dünya devleriyle aynı fuarda sergileyen Kenny Butstraen, "Araçlarımız teknik hobi amaçlı, yani insanların kendi el sanatlarıyla bir araba yapmalarını istiyoruz. Bizden hazır bir araba alamazsınız. Buraya gelen ziyaretçilere bunu anlatmaya çalışıyoruz, ondan sonra da siparişler geliyor." diye konuştu.

Le Patron müşterilerinin çoğunu orta yaş ve üzeri kitlenin oluşturduğunu söyleyen Butstraen, "Babalar çocuklarıyla birlikte evinin garajında kendi arabasını yapıyor. Bir de eskiden motor kullananlar yaşları ilerledikçe güvenilir bir araç istiyor ve Le Patron arabasını alternatif olarak seçiyorlar." şeklinde konuştu.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious