Fransız kalmadılar!

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Fransa’nın kararına ünlüler de tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa’nın önceki gün meclisinde kabul ettiği "Ermeni soykırımı yoktur diyen cezalandırılır" kararına ünlüler de ateş püskürüyor. Özgür düşünce savunucusu bir ülkenin böyle bir karar almasını eleştiren sanatçılar, Türkiye’de satılan Fransız ürünlerini boykot etmeyi ve bu ülkeye tatile gitmeyeceklerini söylediler. İşte olaya seyirci kalamayan bazı ünlüler ve tepkileri...

ÜLKEME KİMSE LAF SÖYLEYEMEZ

Olayı esefle kınadığını söyleyen İbrahim Tatlıses, açtı ağzını yumdu gözünü. Ünlü türkücü şunları söyledi; "Bu bize yapılan oyunların bir parçasıdır. Bunun için biz de ücretini peşin aldığımız Fransa konserini iptal etme kararı aldık. Benim ülkeme kimse laf söyleyemez. Fransa Meclisi’nin aldığı bu karar hepimizi çok üzdü. Duyarlı her Türk vatandaşı bu karara tepki gösterir. Bu son üç gün içinde Fransa’nın tutumu bizi çok üzmedi. Böyle olacağını biliyorduk. Milli duygularım her zaman önde gelir. Benim bayrağıma, toprağıma kim laf ederse gereken ambargo konur. Konseri iptal ettik. Arabaları varsa onu da kullanamam. Yiyecek içecekleri varsa onu da kullanmam. Orada yaşayan halka saygım ayrıdır. Ama baştakilerin tutumlarına, Türkiye’ye yapılan böyle bir karar bizi yerimizden oynatır."

AİLEMLE BİRLİKTE TATİLE GİTMEKTEN VAZGEÇTİK

Güzel oyuncu Berna Laçin durum karşısında şaşırdığını dile getirdi. Ve şunları söyledi; "Fransa gibi fikir özgürlüğünün beşiği denen bir ülkeden böyle bir karar çıktı. Bu kararı vermekle kendileri açısından son derece olumsuz bir duruma düşmüşlerdir. Ailemle nisan ayında gitmeyi düşündüğümüz Fransa tatiline gitmeme kararı aldık. Ayrıca o ülkenin mallarını da satın almayacağım."

ORAYA AYAK BASMAYACAĞIM

Fransa’nın sözde Ermeni soykırımı ile ilgili çıkarmış olduğu yasayla ilgili Serdar Ortaç da ağır konuştu. Ünlü sanatçı, "Bütün Türk halkına, başta biz sanatçıların örnek davranışlar sergilemeleri ve bu olaya farklı şekilde tepki koymamız gerekiyor" dedi. Bundan sonra Fransız markası kullanmayacağını da söyleyen Ortaç şöyle devam etti; "Artık o ülkede konser vermeyeceğim. O ülkeye de ayak basmayacağım."

ERMENİ VATANDAŞIMIZI DÜŞÜNMÜYORLAR MI?

Manken Ece Gürsel kararı çok yanlış bulduğunu belirtti. Ve, "Bu kararı alırken ne düşündüler bilmiyorum ama sadece İstanbul’da bir çok Ermeni vatandaşımızın huzur içinde yaşadığını görmüyorlar mı? Biz eğer öyle bir şey yapmış olsaydık onları ülkemizde yaşatmazdık. Ben de Fransız ürünlerini almamayı düşünüyorum" dedi.

YAPTIKLARINI UNUTMASINLAR

Ünlü oyuncu Emre Kınay da Fransız Meclisi’nin vermiş olduğu kararı çirkin bulduğunu ifade etti. Kınay, "Fransa’nın bu kararını şiddetle kınıyorum. Bir kere bu ülke önce kendi evinin önünü temizlesin. Daha yakın geçmişte Cezayir’de yaptıklarını unutmasınlar. Üstelik hepsi belgeli. Fransızlar’ın Birinci Dünya Savaşı sonrası Anadolu’da yaptıkları zulmü de kimse unutmadı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin acilen karşı bir karar alması gerekiyor. Avrupa Birliği’ne girme çalışmalarını da bence askıya almalıyız. Zaten bizi hiçbir zaman almak istememişlerdi. Ben şahsen artık Fransız marka otomobil almamayı düşünüyorum" dedi.

ÖZGÜRLÜĞE LEKE ATTILAR

Milliyetçi bir ruha sahip olduğunu söyleyen Nefise Karatay, Fransa’nın bu kararı alışına anlam veremediğini belirtti. Karatay, "Başka bir ülke bu kararı alsa bu kadar şaşırmazdım ama 1789 Fransız İhtilali’ni yaşamış bir ülkenin böyle yapması hayret edilecek bir şey. Böyle komik bir kanunla sadece biz değil bence tüm dünya şaşırdı. Ben de bu kararı şiddetle protesto ediyorum. Bilinçli bir şekilde tamamen Fransız malı olan ürünleri almayacağım. Fransa’nın bu kararı tarihe özgürlüğe karşı yapılan kara bir leke olarak geçecektir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious