Fransız meclisinde karışık hesaplar

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

İktidar partisi UMP meclis grubu, girişimi kınadı, ancak milletvekillerini oylamada serbest bıraktı. Sarkozy'nin başbakan adayı ise üyelerini karşı oy vermeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulusal Meclis kulislerinde değişik eğilimlerdeki milletvekillerinin açıklamaları, tasarının meclise takılma olasılığının son derece zayıf olduğunu ortaya koydu.
Parlamentodaki 577 milletvekilinden 364'üne sahip olan iktidardaki UMP'den, tasarıyı kınayan bir açıklama yapıldı. Ancak UMP yöneticileri, milletvekillerini oylamada "kabul" ya da "ret" oyu verme konusunda serbest bıraktı.
İktidar partisinin ileri gelenlerinden ve İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda başbakan olması düşünülen Senatör Francois Fillon, tasarının yasalaşmasının gerçek bir hata olacağını söyledi. Fillon, UMP üyelerini tasarıya "karşı oy" vermeye çağırdı.
Cumhurbaşkanı Jacques Chirac yanlısı tutumuyla bilinen ve Ermenistan Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı olan UMP'li bir diğer milletvekili Hervé Moriton ise tasarıya "evet" oyu vereceğini açıkladı. Moriton, "Yasa hakkında partimizde farklı görüşleri savunanlar var, ama ayırım çizgisi Chirac'çı-Sarkozy'ci şeklinde değil" dedi.

'Sosyalistler de karşı'
UMP Grup Başkanı Bernard Accoyer da, yasa teklifini veren Sosyalist Grup'un Cumhurbaşkanı adaylarından Dominique Strauss-Kahn'ın tasarıya karşı oy vereceğini açıkladı. 150 sandalyeye sahip olan Sosyalist Grup'tan yapılan açıklamada ise "ret" oyu verecek milletvekillerinin herhangi bir müeyyideye tabii tutulmayacağı bildirildi.
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüzü Jean-Baptiste Mattei da, tasarının, "hükümeti bağlamadığını" belirterek, "Bizim gözümüzde bu yasa teklifi gerekli değil" diye konuştu.

Fransız vekiller konuştu
Fransız Ulusal Meclisi'nin önde gelen isimleri Milliyet'e şu değerlendirmelerde bulundular:
# Jean Marc Ayrault (Sosyalist Grup Başkanı): "Bizim partimizde herkes istediği yönde oy verme konusunda serbest bırakılıyor. Gerçi grup kararımız var, ama kimi milletvekillerimiz bu yasaya oy veremeyeceklerini söylediler.
# Alain Marsaud (Yasal İşler Komisyonu Genel Sekreteri): Tasarıyla temel amaç UMP iktidarını tuzağa düşürmek. Bu metin hukuken son derece tehlikeli. Tarih yazma işi parlamenterlere ait bir görev değil. Ben yasaya hayır diyeceğim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious