Fransız medyasından Beko markasına büyük ilgi

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Fransa'nın önde gelen yayın kuruluşlarının temsilcileri Arçelik A.Ş.'yi ziyaret etmek için İstanbul'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Basın gezisinin ilk gününde Arçelik A.Ş ve Beko markasının Fransa pazarındaki faaliyetleri hakkında bilgi edinen gazeteciler, ikinci günde şirketin Çayırova'daki Çamaşır Makinesi Tesisi'ni ziyaret ederek burada üretilen BEKO markalı ürünleri yakından tanıdılar.
1990'dan itibaren uluslararası pazarlarda Beko markası ile faaliyet gösteren Arçelik A.Ş., 1992'den bu yana Fransa pazarında ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunuyor. Geçen yıl Fransa'da düzenlenen "Trophee de la Maison 2005" organizasyonunda buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi ile tüketiciler tarafından en iyi ürünler arasında seçilen Beko markasını, Fransız medyası da yakından takip ediyor. Beko markasının uluslararası faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere, ülkenin ilk ekonomi gazetesi Les Echos, önde gelen perakende dergisi LSA'nın dışında, Elle Decoration, Maison Française, Elle, Marie-Claire Maison, Femme Actuelle gibi dünyanın önde gelen dergilerinin temsilcileri Arçelik şirketini ziyaret etti.

Basın gezisinin ilk gününde Arçelik Şirketi'nin hem yerel hem uluslararası pazarlardaki faaliyetleri hakkında gazetecileri bilgilendiren Arçelik A.Ş. Uluslararası Satış Direktörü Cem Akant, 106 ülkede her iki saniyede bir ürünü satılan Beko markasınnı, ürün kalitesi, esnek yönetim anlayışı, etkin satış ve pazarlama stratejileri ile sektörün önde gelen markaları ile rekabet ettiğini ifade etti. Akant, "Elektroniğe yaklaşık 400 ürün çeşidini gamında bulunduran Beko, teknolojinin gelişimine paralel olarak değişen tüketici ihtiyaçlarına göre ürün yelpazesini sürekli zenginleştiriyor. Bugün istatistikler, dünyada 250 milyon kişinin Beko teknolojisini tercih ettiğini göstermektedir" dedi.

Akant, Arçelik A.Ş.'nin global pazardaki başarılarının bir diğer göstergesinin ise, bağımsız bir araştırma kuruluşu GFK'nın Avrupa, Rusya ve Türkiye'yi kapsayan araştırmasına göre Şirketin kendi markalarıyla 27 ülkede, 2005 sonu itibariyle yüzde 9'luk bir pazar payına ulaşması olduğunu belirtti.

Basın gezisinin ikinci günü Arçelik A.Ş.'nin Çayırova'daki Çamaşır Makinesi Üretim Tesisi'ni ziyaret eden Fransız gazeteci grubu, burada 2005 yılında Türkiye'nin ilk yerli kurutucusunu üreten ekip ile biraraya gelerek, Beko markalı çamaşır kurutucusu hakkında bilgi aldı. Hem tüketici taleplerini karşılamak hem de pazar potansiyelini değerlendirmek amacıyla, Mart 2006'da 25,6 milyon Euro değerindeki ilave yatırım ile kurutucu üretim tesisini Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde kendi arazisine taşıma kararı alan Şirket, tesisin üretime 2007'nin ikinci yarısında geçmesini planlıyor.

2010'a kadar sektöründe dünyanın en çok tercih edilen ilk 10 markasından birine sahip olmak' vizyonuyla kârlı büyümesini sürdüren Arçelik A.Ş.'nin uluslararası satış cirosunun yüzde 80'ini kendi markalarını taşıyan ürünler oluşturuyor. 2006'nın ilk çeyreğinde geçen yıl aynı döneme göre yurtdışı satışlarında yüzde 20'yi aşan bir büyüme gösteren Arçelik A.Ş, ulaştığı ciro ile Türkiye'deki liderliğini güçlendirirken Avrupa'nın da en büyük dördüncü beyaz eşya üreticisi oldu. Arçelik A.Ş, bu yıl, uluslararası beyaz eşya pazarında da markalı ürünleriyle yüzde 20'nin üzerinde büyüme hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious