Fransız Senato Heyeti: İmtiyazlı ortaklık düşünülmeyecek

Fransız Senato Heyeti: İmtiyazlı ortaklık düşünülmeyecek.10437
  • Giriş : 21.05.2008 / 21:56:00

Fransız Senatosu AB Komisyonu Başkanı Hubert Haenel, Türkiye'nin bir şekilde AB üyesi olacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haenel ve beraberindeki heyet, TBMM Dışişleri ve AB Uyum Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilerin büyük bir maziye sahip
olduğunu, son zamanlardaki gelişmelerin bu dostluğun devamı şeklinde tecelli etmediğini, ancak bu dalgalanmaları doğal karşılamak gerektiğini söyledi.

Ülkelerin siyasetinde rol alan kimselerin, bu dalgalanmaları en az zayiatla geçiştirilmesine katkıda bulunması gerektiğini anlatan Yakış, ''Fransa'nın, Türkiye'nin AB'ye katılımı konusunda Sayın Cumhurbaşkanınızın açıklamasından kaynaklanan tutumu, bizler kadar sizler de yakından takip ediyorsunuz'' dedi.

-1915 OLAYLARI...-

Yakış, Türkiye'nin Ermenistan ile hiç ilişkisi olmadığının doğru olmadığını belirterek, Türkiye'nin Ermenistan'a kendi hava sahasını açtığını, Erivan ile İstanbul arasında haftada birkaç kez uçak seferi yapıldığını belirtti. Yakış, ''70 bin kadar Ermenistan vatandaşı gayrı kanuni olarak Türkiye'de çalışıyor. Türk polisi, bunu bildiği halde göz yumuyor. Çünkü bunun beşeri bir durum olduğunu biliyor. Ermenistan'ın İstanbul'da Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı içinde diplomatik temsilciliği var. Her yıl iki defa Teşkilat toplantıları nedeniyle bir
araya geliyoruz'' dedi.

1915 yılında cereyan eden olaylarının, ''Her iki tarafa acı veren olaylar'' olduğunu belirten Yakış, ''BM Jenosid Konvansiyonu''nun hangi olaylara soykırım denilip denilemeyeceğini belirlediğini anlattı.

-''KİM DİYEBİLİR TÜRKİYE AB ÜYESİ OLMAYACAK?''-

Hubert Haenel de yaptığı konuşmada, ''Sizleri anlıyorum. Aslında sizin yerinizde olsam aynı tepkiyi veririm. Onurunuzun kırılmış olduğunu düşünmekte tamamen haklısınız. Ama birtakım şeylerin değişmesi için katkı sağlamamız gerekiyor'' dedi.

Haenel, sorunun, Fransız vatandaşlarının Türkiye ile ilgili temel bilgilerden yoksun olmalarından kaynaklandığını kaydederek, gerek yakın çevresine gerekse de katıldığı konferanslarda ''Türkiye sizin zannettiğiniz gibi bir ülke değil'' dediğini anlattı. ''Kim diyebilir ki Türkiye AB üyesi olmayacak'' diye soran Haenel, ''Bırakın Türkiye gelişsin, nasıl olsa Avrupa da gelişiyor. Bir şekilde Türkiye, AB'ye dahil olacaktır, AB üyesi olacaktır. Bununla imtiyazlı ortaklığını kastetmiyorum. Çünkü ben imtiyazlı ortaklığa karşıyım. Düşünülemez bile'' görüşünü savundu.

Haenel, sorunların temelinde, ''Ermeni sorunu olduğunu'', en son Türkiye'ye gelişinde tarihçi ve akademisyenlerin bir çalışma gerçekleştireceğini duyduğunu belirterek, bu tür çalışmaların gelişmesine fırsat tanınması gereğini vurguladı.

Hubert Haenel, ''Türkiye'nin AB'ye mümkün olduğu kadar yaklaştırmak ve zamanı geldiğinde Türkiye'nin beklediği o kontratı imzalamak...Tabii her iki kesimin üzerine düşeni yapması şartıyla. Bir diyalog stratejisi geliştirmek çok önemlidir. Fransızların bu ülkenin büyük kültür ve tarihi hakkında bilgilenmesi çok önemlidir'' dedi.

-''FRANSA KENDİ KREDİBİLİTESİNE ZARAR VERİYOR''-

CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ da konuşmasında, Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkması ve geçmişteki yükümlülüklerini
kabul etmemesinin kendi kredibilitesine zarar verdiğini belirterek, bunun uluslararası etikle bağdaşmadığını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'in üslubuna işaret eden Elekdağ,
''Sayın Sarkozy'nin Türkiye'nin Avrupa'nın parçası olmadığına yönelik ifadesi, Türkleri yaralıyor. Bu aşağılayıcı olmaktadır. Türkiye, 600 yıl Avrupa'nın parçası olmuştur. Fransa'nın Türkiye'ye karşı izlediği politika, Fransız halkını Türk halkının karşısına koymaktadır. Bu da akılcı değildir'' dedi.

AB içinde Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan başka ülkelerin de bulunduğuna dikkati çeken Elekdağ, ''Fransa, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmayı o ülkelere bıraksa, biz de dostluğumuzu muhafaza etsek'' görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious