Fransız Societe Generale, Goldaş'ı mahkemeye verdi

Fransız Societe Generale, Goldaş'ı mahkemeye verdi.12714
  • Giriş : 21.03.2008 / 08:23:00

Fransız Societe Generale Bank, Goldaş '15 ton altınımızı dolandırdı' diyerek savcılığa başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Goldaş yetkilileri ise 'İddialar asılsız. Amaç karalama' açıklamasını yaptı

Bir süre önce 4.9 milyar euroluk tarihin en büyük banka dolandırıcılığı skandalıyla sarsılan ve zor bir dönem yaşayan Fransa'nın ikinci büyük bankası Societe Generale Bank, 500 milyon dolar tutarındaki 15 ton altınını konsinye sözleşmesiyle satılmak üzere Goldaş'a verdiklerini, ancak ne altınları ne de altınların parasını geri alabildiklerini iddia etti. Sözleşme gereği Goldaş'ın altınları satıp komisyonunu aldıktan sonra bankaya ödeme yapması gerekiyordu. Belirlenen süre içinde bankaya herhangi bir ödeme yapılmadığı ve 15 ton altının da verilmediği ileri sürüldü. Avukatları aracılığıyla Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na müracaat eden Societe Generale Bank, 'nitelikli dolandırıcılık' suçlamasıyla Goldaş firmasının 15 ton altınlarını geri vermesini talep ederek suç duyurusunda bulundu.

'İDDİALAR ASILSIZ'

Fransız bankasının şikâyeti üzerine Goldaş'ın ortakları Hasan Yalınkaya, Sedat Yalınkaya, Mustafa Aykut Akbar, Kemal Ulutepe ve Çetin Binatlı savcılığa çağırıldı. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Raif Bıkmaz'a ifade verdikten sonra, adliye çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine, firmanın ortaklarından Sedat Yalınkaya, Goldaş'ın Türkiye'nin en büyük 100 şirketinden birisi olduğunu vurgulayarak, “Böyle bir şey olamaz. Goldaş Türkiye'nin en saygın şirketi, halka açık, bilançosu ortada. Bunlar karalamaya yönelik girişimler. 15 ton altın kaç para ediyor? Kim 15 ton altın dolandırabilir? Bu suçlama bir iftiradır" dedi.

NEDEN, ALTINDAKİ DÜŞÜŞ MÜ?

Goldaş'tan yapılan açıklama ise "Societe Generale ile 5 seneden bu tarafa cari hesap usulünde çalışmaktayız. Şu anda Societe Generale ile şirketimiz arasında tamamen ticari bir ihtilaf söz konusudur. Söz konusu ticari ihtilafın bu düzeye taşınmasını art niyetli bir hareket olarak görüyoruz. Biz bu konuda gerek yurtiçi gerek yurtdışında yasal haklarımızı kullanacağız" denildi.

Bu arada Goldaş hisseleri yüzde 8 değer kaybederken, Uzmanlar, Ocak'tan itibaren yüzde 23 yükselerek bin 30 dolara çıkan altının, iki günde yüzde 13 düşüşle 904 dolara indiğine de dikkat çekiyorlar.

4.9 milyar euro dolandırdı

Geçtiğimiz günlerde Fransa'da Societe Generale Bank'taki tarihi zararla ilgili soruşturma çerçevesinde Jerome Kerviel, Societe General Bank adına "usulsuz işlemler yaparak", bankayı 4.9 milyar Euro zarara uğratmakla suçlanmıştı. Avukatların yaptığı itiraz sonucu tutklanan Kerviel tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Societe Bank, Kerviel'in borsada aldığı 50 milyar dolarlık pozisyon sonucu verilen açığı kapatmak için 4.9 milyar euro zararı ödemişti.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious