Fransız ürünlerini almayacaklar!

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Erzurumlular, Fransız ürünlerini almayacak, satmayacak ve kullanmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu öncülüğünde Ticaret Sanayi Odası'nda biraraya gelen örgüt temsilcileri; Fransız Sosyalist Partisi'nin önerisi ile 18 Mayıs'ta Fransa Ulusal Meclisi'nde oylamaya sunulacak 'sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası' hakkındaki yasa tasarısından dolayı söz konusu ülkenin ürünlerini almama ve satmamayı öngören bildiriyi imzaladı.
Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Başkanı Feridun Fazıl Özsoy'un okuduğu bildiri, bütün örgüt temsilcilerin tamamı tarafından kabul gördü. Tasarıyı "Ermeni Diasporası'nın baskı ve talepleri sonusu Sosyalist Siyasekçiler'in Fransa'da sahneye koyduğu ve aynı ülke parlamentosunun da alet edildiği bir oyun" olarak nitelenen bildiride şu ifadelere yer verildi: "Biz Erzurumlular bu konuda en fazla mağdur olan şehrin evlatları olarak, sözde Ermeni soykırım suçlamalarını kesinlikle kabul etmiyor ve tarihi belgelerle de bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu tüm dünyaya birkez daha duyuruyoruz. Fransızlar'ın bu yasa tasarısını meclislerinden geri çekinceye kadar milli birlik ve beraberlik uğruna geçmişte canını feda eden, bugün yine aynı duyguları taşıyan kahraman Erzurumlular'ı, Türk Milletini Fransız mallarını almamaya, satmamaya ve kullanmamaya davet ediyoruz."


ERZURUM'LU KADINLAR TÜRK BAYRAĞI AÇTI


Örgüt temsilcilerinin oluşturduğu divanda konuşan Girişimci Kadınlar Başkanı Zekiye Çomaklı, Ermeni mezalimini anlattıktan sonra cebinden çıkardığı Türk bayrağını öperek, duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Türk kadınlarını Fransız ürünlerini almamaya çağıran Çomaklı, "Tepkimizi ortaya koyalım, kayıtsız kalmayalım" dedi.

Bildirinin imzalanması sonrası konuşan ETSO Başkanı Muammer Cindilli ise, Türk milleti olarak bütün dünya halklarına saygılı olduklarını, aynı saygıyı da başkalarından beklediklerini söyledi. Binlerce Türk'ün mezalime uğramasına rağmen dünyadaki hiçbir Ermeninin etine, kemiğine, kültürüne ve dinine düşman olmadıklarını söyleyen Cindilli, "Öyle ki Ermeniler'e maniler dizmişiz. 'Bahçelerde mor meni, Verem ettin sen beni, Ya sen İslam ol Ahcik, Ya ben olayım Ermeni'. Ermeniler'in bu kadar etine, kemiğine, bayrağına saygılıyız. Ancak aynı saygıyı başkalarından beklemek durumundayız." dedi.

Mazlumun ahının zalimleri yakacağını da ifade eden Cindilli şöyle devam etti: "Erzurumlular bütün iktisadi manada geri kalmışlığına rağmen aslında Dadaşca, Müslümanca, insanca insanlığın ortak sesini haykırıyor. Biz dünyada sulhun ve insan sevgisinin mesajını vermek istiyoruz. Asla ve kata ötekilere düşman değiliz. Bizim onlara gösterdiğimiz muhabbetin az bir kısmını da onlardan bekliyoruz."


İSLAM ÜLKELERİNİ YANIMIZA ÇEKMELİYİZ


Bildiriyi tartışan katılımcılar arasında yeralan Kamu-Sen Erzurum İl Temsilcisi Celal Karapınar, somut adım atılması açısından Türk Parlamentosu'nun Fransa'nın Cezayir ve Kuzey Afrika'da soykırım yaptığı kararı almasını önerdi.

Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç ise, Türkiye'nin bu tepkisi yanı sıra Afrika ve dünya üzerindeki diğer Müslüman ülkelerin de desteğini alarak ortak bir tavır almak gerektiğini savundu.


ERZURUM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ORTAK BİLDİRGESİ ŞÖYLE:

"Fransız Sosyalist Partisi'nin önerisi olan 18 Mayıs'ta Fransa Ulusal Meclisi'nde oylamaya sunacak yasa teklifi Sözde Ermeni Soykırımı'nı inkar edenlere 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezasıyla cezalandırmayı öngörüyor.

Ermeni Diasporası'nı tatminden başka hiçbir yarar sağlamayacak olan bu girişimi Fransa'nın özgür düşünceye gerçekte ne kadar önem verdiğini gösterecek. Ne kadar demokratik ülke olduğunu tüm dünyaya bir kez daha belgeleyecektir.

Tarihi geçmişi bakımından sorumlu olan Fransa'nın 2. Dünya Savaşı'nda yaklaşık 500 bin Yahudiyi gaz odalarına gönderilmek üzere Hitler'e teslim ettiğini henüz duymadık.

Yine aynı fransa'nın Kuzey Afrika'da ve Cezayir'de 2.5 milyon insanı katlettiği ve yüzlerce köyü haritadan sildiğini bağımsız tarihçiler söylüyor. Son olarak da Afrika'da Ruanda da Fransız askerlerinin neler yaptığı hafızalarımızdadır.

Tarihiyle yüzleşmeyen Fransa'nın kendi tarihindeki olumsuzlukları görmeyerek başka milletlerin tarihi ile ilgili bir takım misyonlara soyunması ve tarihi gerçeklerle bağdaşmayan olaylarla uğraşması abestle iştigaldir. Bu, Fransa'nın kendini inkardan öte bir şey değildir. Fransa çitfte standart ile uğraşmayı bırakmalıdır.

Doğu Anadolu'nun merkezi Erzurum'daki sivil toplum kuruluşları olarak diyoriz ki, biz Ermeni çetelerinden çok çektik. Hiçbir aile yoktur ki eli kanlı Ermeni çetelerinin zulmüne uğramamış olsun. Tarihi belgelerle sabittir ki Erzurum'da Ermeni çetelerce katledilen insan sayısı 3 ay gibi kısa bir zaman içerisinde 50 bini geçmiştir.

Hamuru sevgiyle yoğrulan Erzurum insanı, 88 yıl önce yaşanan bu insanlık dışı dramın acılarını unutmamıştır. Yine sivil toplum örgütleri olarak diyoruz ki; bırakın tarihi tarihçiler yazsın. Yasalarla tarih yazamazsınız.

Ermeni Diosparası'nın baskıları ve talepleri sonusu Sosyalist Siyasekçiler'in Fransa'da sahneye koydukları ve Fransa Parlementosu'nu da alet etmeye çalıştıkları bu çirkin oyunu nefretle kınıyoruz.

Biz Erzurumlular bu konuda en fazla mağdur olan bu şehrin evlatları olarak, sözde Ermeni soykırım suçlamalarını kesinlikle kabul etmiyor ve tarihi belgelerlede bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu tüm dünyaya birkez daha duyuruyoruz.

Fransızlar'ın bu yasa tasarısını meclislerinden geri çekinceye kadar milli birlik ve beraberlik uğruna geçmişte canını feda eden, bügün yine aynı duyguları taşıyan kahraman Erzurumlular'ı, Türk Milleti'ni Fransız mallarını almamaya, satmamaya ve kullanmamaya davet ediyoruz. Ne Mutlu Türk'üm diyene.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious