‘Fransız usulü İslam istiyorum'

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Sarkozy: “Camilere mali destek verelim. İmam yetiştirelim. Böylece ılımlı bir İslam yeşerir” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa’da 22 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu öncesinde, yarışın favori adayı Nicolas Sarkozy laiklik tartışması başlattı. Sağ kanattaki Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) Cumhurbaşkanı adayı Sarkozy, devlet ile din işlerinin ayrılmasını öngören ’1905 yasası’nın tamamen değişmesi gerektiğini savundu. Bu öneriyi ilk kez iki yıl önce ortaya atarak Fransa’da kriz yaratan Sarkozy, bu kez Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda detaylı bir değişim planı uygulayacağını açıkladı.

La Croix gazetesine demeç veren Sarkozy şöyle konuştu: “Laik yapıyı çağımıza uyarlamamız gerekiyor. Müslümanlar’a doğrudan devlet yardımı sağlanması konusunda diğer tüm dinlerin temsilcileriyle görüşeceğim. Onların onayı olduktan sonra gerekli yasal değişiklikleri yapmak istiyorum. Yabancı ülkelerin güdümündeki İslam Fransa için sorunlar yaratıyor. Ilımlı Fransız İslamı’nı canlandırmamız lazım. Bu yüzden sadece camilere maddi destekle kalmayıp, Fransa’nın kendi imamlarını yetiştirmesi gerekiyor. Ve imamların denetlenmesi şart... Ancak bu şekilde Müslüman azınlığın entegrasyonunu sağlayabiliriz.”

Sarkozy’nin bu sözleri özellikle Sosyalist Parti ve Jean Marie Le Pen’in başında bulunduğu milliyetçi cephenin tepkisini çekti. Sosyalist Parti, “Sarkozy’nin Fransız cumhuriyetinin laik yapısını değiştirmesine asla izin vermeyeceğiz” uyarısını yaptı.

Sarkozy tam bir yalancı!
Sosyalistlerin adayı Segolene Royal, Sarkozy’i “yalancı” olmakla suçladı ve rakibinin ülkeyi yönetme vasıflarına sahip olup olmadığını sorguladı. Royal, “Sarkozy bir yalancı ve bir yalancı bu cumhuriyeti mi yönetecek” diye konuştu.

“Segolene Royal seçilirse Ermeni tasarısı geçecek”
Fransa’da Sosyalist Parti Genel Sekreteri François Hollande, partinin Cumhurbaşkanı adayı olan hayat arkadaşı Segolene Royal’ın seçimi kazanması halinde, sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa tasarısını, ekim ayında Senato’da gündeme getireceğini söyledi. Hollande, Alfortville kasabasında Ermeni Sosyalist Partisi Daşnaksütyun yetkilileriyle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Bu konuda acele etmek gerektiğini” belirtti. Türkiye’nin AB’ye girmek için her şeyden önce sözde Ermeni soykırımını tanıması gerektiğini “ savunan Hollande, Türkiye’nin insan hakları ve ekonomi alanında Kopenhag kriterlerine uyması gerektiğini ifade etti. Hollande, ” Türkiye’nin Avrupa’da yeri olabilir. Ancak Türkiye’yi reddedersek neden çaba göstersin ki “ dedi.

Fransa’da meclis genel kurulu, 12 Ekim 2006’da, sözde Ermeni soykırımının inkar edilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmişti. Tasarı, Senatonun gündemine gelmemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious