Fransız yetkililerden Öcalan sorgusu

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

İş gezisi için ocak ayında Hollanda ve Fransa'ya giden Mehmet Aydın,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürt kökenli olduğunu sürekli hatırlatan Fransız memurların, buna karşılık aldıkları cevaplardan memnun olmadıklarını ifade eden Mehmet Aydın, "Ben onlara; Kürt kökenliyim, ama Kürt olduğum kadar da Türküm, milliyetçiyim. Türkiye'de tek bir cumhuriyet var; o da Türkiye Cumhuriyeti'dir" diye cevaplar verdiğini anlattı.

1994 yılında terör örgütünün yaptığı saldırı sonucunda vatani görevi yapan en küçük kardeşleri Medeni Aydın'ın Kars'ta şehit edildiğini hatırlatan Aydın, "Terör örgütünün yaptığı saldırıda kardeşimle beraber 15 Mehmetçiğimizi kaybettik. Hepsi bu vatan için şehit düştüler" dedi. 1979'dan beri Yalova'da yaşamlarını sürdürdüklerini anlatan Aydın, 1995 yılından itibaren Yalova Şehit Aileleri Derneği'nde aktif görev aldığını ve şu anda dernekte başkan olduğunu hatırlatarak, "Terör örgütünün yaptığı son saldırılarda Mehmetçiklerimizin şehit edilmesi, bu vatan için kardeşini şehit vermiş aile olarak bizi derinden üzüyor. Şehit ailelerinin ne durumda olduklarını o dönemi yaşayan kişiler olarak iyi biliyoruz. Bu mücadele vatanımızın güvenliği içindir" şeklinde konuştu.

Aslen Erzurumlu olduklarını ve Kürt olduğunu dile getiren Mehmet Aydın, Hollanda ve Fransa'ya iş gezisi için gittiğinde başından geçen olayları paylaşarak, Fransa yabancılar şubesindeki olayı şöyle anlattı; "Bir süre Hollanda'da bulunduktan sonra Fransa'ya geçtim. Burada bir iki gün kaldıktan sonra çıkışımı yaptırmak için Paris şehrinde yabancılar şubesine gittim. Burada görevli polis memurları vardı. Fransızca bilmediğim için de onlardan bir tercüman aracılıyla konuşmaya başladım. Bu konuşma sırasında bana yöneltilen ilk soru şu oldu; 'Sen, Türkiye Cumhuriyeti'nden mi, yoksa Öcalan Cumhuriyetinden misin?' dediler. Bu soru karşısında oldukça şaşırdım ve hemen cevap verdim; 'Türkiye'de bir tek cumhuriyet var. O da Türkiye Cumhuriyetidir' dedim."

Bu cevaplar üzerine kendisine yöneltilen soruların değiştiğini ifade eden Aydın, daha sonraki konuşmada ise şunların geçtiğini anlattı; "Bu cevabım üzerine tercüman aracılıyla yetkililer yine bana, 'Sen Kürt kökenlisin. Nasıl böyle dersin' diye sordular. Tekrar onlara, 'Türkiye'de Türk, Çerkez, Kürt var. Ama hepsi tek bir bayrak altında birlik ve beraberlik içinde ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyorlar. Türkiye'de hiçbir sorun yok' diye cevap verdim. Bu cevaplar üzerine şaşkınlıklarını dile getiren görevliler, 'Sen nasıl olur da böyle konuşursun. Türkiye'nin Başbakanı, ülkesinde Kürt sorunu olduğunu söylüyor' şeklinde konuşmalarını sürdürdüler. Onların bu söylemlerinin doğru olmadığını, yanlış anladıklarını ve yanlış düşündüklerini söyleyerek, Türkiye'de kesinlikle Kürt sorunu olmadığını anlattım. Bu sözlerim üzerine, görevliler artık bir şey diyemez oldu."

Görevlilerin bu konuşmalarına kızdığını ifade eden Mehmet Aydın, onlara bir soru da kendisinin yönelttiğini belirterek, şunları söyledi; "Arkadaşlar, sizler böyle konuşuyorsunuz, ama sizde kölelik dönemi vardı. Bu süreçte insanları köle gibi kullandınız ve metroları yaptırdınız. Peki bu insanlara siz ödül vermediniz, zehirli gaz vererek öldürdünüz. O insanların hakkı ne olacak. Bunların hakkını kim verecek. Önce siz bunları açıklasanız' diye sorumu yönelttim. Daha sonra işlemlerimi bitirdim ve ayrıldım."

Aydın, Başbakan'ın Balıkesir'de söylediği sözlerin de yanlış olduğunu belirterek, "Türkiye, terör için 40 bin evladını şehit verdi. Daha önceki günlerde şehit düşen askerlerimiz oldu. Askerlerimizin oraya tatile gitmediklerini herkes biliyor. Ki 7 şehit verdiğimiz açıklandıktan sonra da İçişleri Bakanımızın hiçbir açıklama yapmaması beni üzdü" dedi.

Bu yılın Ocak ayında başından geçen olayı anlatan Mehmet Aydın, Türkiye genelinde kendisi gibi şehit yakını olan birçok kişiyle konuştuğunu ve yer yer karşılıklı dertleştiklerini söyledi. Yalova'da müteahhitlik yapan Aydın'ın en büyük üzüntüsü bazı nedenlerden dolayı arkadaşlarıyla birlikte dernek faaliyetlerini geçici olarak durdurmak zorunda kalması olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious