'Fransızlar Ermenileri kullanarak katliam yaptı'

  • Giriş : 05.01.2006 / 00:00:00

İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, Ermenilerin Fransızlara taşeronluk yaptığına dikkat çekerek, 'Ermeni soykırımı adı altında anıt dikmeye çalışan Fransızlar, onların eli ile katliam yapmıştır' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

dava hakkında Başkan Aslan'dan destek istedi. Fransızların Hatay'da Ermenileri kullanarak katliam yaptığına dikkat çeken Başkan Aslan, "Bu mesele milli bir meseledir. Ermeni bu memlekette soykırımı inkar ediyorsa biz de bu soykırımı ispatlamaya mecburuz. Öğretmenlerimizin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne açtıkları davayı çok isabetli buluyorum. Fransızlar Ermenilerin eli ile İskenderun'da katliam yaptılar. Bu olayı Ermeni soykırımı hareketine karşı çok ciddi bir mesele olarak görüyorum. Ermeniler Fransızlara taşeronluk yaptılar. Bizler de İskenderunlu olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu konuda öğretmenlerimizin Fransa aleyhine açtıkları davayı sonuna kadar destekliyorum ve tüm İskenderun halkının da bu davaya destek vermeye çağırıyorum. Fransızların İskenderun'da katliam yaptıkları konusunda belgesi olan vatandaşlarımız gelsinler İskenderun Belediyesi'ne başvursunlar bizler de bu konuda elimizden gelen desteği verelim" diye konuştu.

İskenderun Lisesi'nde tarih öğretmenliği yapan Yavuz Menderes Canbolat ile edebiyat öğretmenliği yapan Osman Özay, avukat Maruf Kaymaz aracılığı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne açtıkları 2 milyar avroluk tazminat davasının usulen kabul görmesinin ardından İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan'ı makamında ziyaret etti.

Başkan Aslan, Fransızlar döneminde çekilen tarihi fotoğrafları da avukat Maruf Kaymaz'a göstererek, bu fotoğrafların Fransa'nın arşivinden getirilerek, İskenderun'da albüm yapıldığını söyledi.

Ziyaret sırasında konuşan avukat Maruf Kaymaz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne delil sunmak için çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, "Gerek yazılı belge, gerekse fotoğraflı belgelerle bu davayı kazanmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Tabii bu konuda çok olumlu tepkiler alıyoruz ve ilk günden itibaren İskenderun halkı bize çok büyük destek verdi. Belediyemizin de bize verdiği destekten ötürü teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious