Fransızlar tatbikatta gerçek mermi kullandı: 17 yaralı

Fransızlar tatbikatta gerçek mermi kullandı: 17 yaralı.22053
  • Giriş : 01.07.2008 / 00:26:00
  • Güncelleme : 30.06.2008 / 23:59:18

Fransız asker tatbikatta kuru sıkı yerine gerçek mermi kullanınca 17 kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa'nın Carcasonne kentindeki kışlada düzenlenen bir tatbikat sırasında kurusıkı yerine gerçek mermi kullanan bir asker 17 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Edinilen bilgiye göre rehine kurtarma tatbikatında gerçek mermiler kullanan donanma piyade paraşüt taburunda görevli bir asker asker, 15 sivil ile iki askeri yaraladı. Yaralılardan dördüğünün durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Bir görgü tanığı, silahlı 7 ya da 8 askerin, rehineleri kurtarma tatbikatında yer aldığını ve bunlardan birinin, kalabalık arasında terörist rolü yaptığını belirterek, 'Birden insalar düşmeye başladı. Başlangıçta bunun tatbikatın bir parçası olduğunu düşündük ancak daha sonra kanı farkettik' dedi. Gerçek mermilerin ateşlenmesinin hemen ardından bir subayın hoparlörle 'Ateş kes!' diye bağırdığı belirtildi.

Yerel yetkililer, tatbikatı izleyenlerden beş çocuğun da yaralananlar arasında olduğunu söyledi. Olayn ardından 5 helikopter ile ilk yardım araçlarının bölgeye geldiği ve yaraların bölgedeki hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

Olayla ilgili geniş öaplı soruşturma başlatılırken, bir Fransız subay olayın kasıt taşımayan bir hata olduğunun hemen hemen kesin göründüğünü söyledi. Ancak Fransa Savunma Bakanı, deneyinli bir askerin böle bir hata yapamayacağını vurguladı. Bakan Herve Morin, 'Hiçbir htimali dışta bırakmıyorum. Bu kişinin aklından nelerin geçtiğini bilmiyorum' dedi.

Gözaltına alınan askerin kimnliği ise açklanmadı. Yetkililer, mükemmel bir sicile sahip olan askerin, psikolojik sorunlar yaşadığına ilişkin herhangi bir bulgu da olmadığını belirtiliyor.

Olay Fransa'da büyük yankı uyandırırken, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de sorumlulara yönelik sert uyarılarda bulundu. Carcasonne'daki hastanede yaralıları ziyaret eden Sarkozy, olayda 'kabul edilemez ihmaller' bulunduğunu ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious