Fransızlar'dan, seçime büyük ilgi

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine halkın katılımı beklenenden yüksek oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa'da bugün başlayan seçimlerde öğle saatlerine kadar halkın yüzde 31'i sandık başına gitti.
2002 yılında yapılan son seçimlere göre katılımın yüzde 10 oranında arttığı açıklandı. 5 yıl önce seçmenlerin yarısından fazlası oy vermekten kaçınmış ya da aşırı sağ ve sol adaylara oy vermişlerdi. Seçimlerin sonucunda Jacques Chirac, Marie Le Pen'i yenerek Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Bu yılki seçimlere 44,5 milyon Fransız seçmen katılıyor. Yetkililer, 2002 yılındaki seçimlere göre rakamın 3,4 milyon arttığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı koltuğu için ilk turda yarışan 12 aday arasında çeşitli siyasi partilerden ve sivil toplum örgütlerinden isimler bulunuyor.

İlk turda seçimleri kazanmak için her hangi bir adayın yüzde 50'den fazla oy elde etmesi gerekiyor. Böyle bir durumun gerçekleşmemesi halinde 8 Mayıs tarihinde ikinci tura gidilecek. İkinci tura ise ilk turda en yüksek oy alan iki aday katılabilecek.

İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre bugün yerel saatle 21.30'da oyların yüzde 60'ı, 23.00'de ise yüzde 80'i belirlenmiş olacak. Seçimlerin kesin sonucu ise Pazartesi sabaha doğru açıklanacak.

Seçimin önde gelen favorilerini ise merkez-sağdan Nicolas Sarkozy, sosyalistlerin adayı Segolene Royal, merkezdeki Francois Bayrou ve aşırı sağcı lider Jean-Marie Le Pen gibi isimler oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious