Fransızlardan İngilizce şarkı tepkisi

Fransızlardan İngilizce şarkı tepkisi.13508
  • Giriş : 17.04.2008 / 11:02:00

Fransa'nın gelecek ay düzenlenecek Eurovision şarkı yarışmasına büyük bölümü İngilizce bir şarkıyla katılma kararı ülkede büyük bir tartışma meydana getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yarışma açan Fransa devlet televizyonu, ülkeyi temsil etmesi için Sebastien Tellier'in elektro-pop olarak tanımlanan "Divine" adlı parçasını seçti. Şarkı kısmen İngilizce, kısmen Fransızca sözlü.

BBC'ye açıklama yapan İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) milletvekillerinden Jacques Myard, İngilizce bir parçanın seçilmiş olmasını 'fiyasko' olarak niteledi. Myard "Fransız dili kültürel nüfuz açısından, muazzam bir gayretin aracı durumunda. Biz Fransızlar dilimizden vazgeçersek başkaları buna ne der?" diye sordu.

Myard, Avrupa'da yapılan bir yarışmada Fransa'nın "bir başkasının kültürünün taklitçiliğini yapmasının" makul bir tavır olmadığını söyledi. Fransa devlet televizyon kanalı ise, kararı yarışmada başarı şansını artırmak için aldığını söylüyor. Fransa Kültür Bakanı da ülkenin şarkıya tam destek vermesi gerektiğini savundu.

Fransızca; Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, NATO, AGİT, Avrupa Konseyi gibi uluslararası örgütlerin resmi dillerinden biri. Ancak özellikle Avrupa Birliği çerçevesinde yaygınlığını son yıllarda süratle İngilizce'ye kaptırıyor.

"Moliere'in dilini" konuşuyor olmakla gurur duyduklarını söyleyen Fransızlar, bu eğilimi tersine çevirebilmek için Fransızca'nın yabancı dil olarak öğretimini destekliyor. Avrupa Birliği'nin 2004'teki genişlemesi öncesinde de Fransa, yeni üyelerin birlikteki temsilcilerinin Fransızca öğrenmesini teşvik için milyarlarca euroluk eğitim programları düzenledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious