Fransızların derdi yabancılar değil, işsizlik

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası ortamında Fransızların endişe duyduğu konular yabancılar veya emniyetsizlik değil, işsizlik ve hayat şartları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CSA araştırma kurumunun verdiği bilgilere göre, bu kişilerin yüzde 67'si cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının işsizlik konusunda beklentilerine cevap veremediğini ifade ediyor. 2005 Mart'ından bu yana Fransa'da işsizlik oranları sürekli düşse de, hatta işsizlik oranı yeni yıl başında yüzde dokuzun altında kalması beklense de, Fransızların ilk kaygısı yine de işsizlik sorunu.

Anketin ilginç bir boyutunu da Fransızların seçimlerden beklentileri listesinde yabancıların ve göç sorunun sadece 14.üncü sırada yer alması. Diğer bir araştırma ise, Fransızların yüzde 59'unun 2006 yılında tüketim gücünün düştüğünü ve bu konuda seçimlerde çok beklentileri olduğunu göstermişti. İşsizlikten sonra Fransızların en çok beklentide oldukları konular sağlık, eğitim, fakirliğe karşı mücadele, emeklilik ve konut hakları.

Fransızların en az yarısını tatmin eden tek konu güvenlik sorununa karşı verilen sözler. Bu konuda halkın yüzde 50'si seçim kampanyasının beklentilerine cevap verdiğini ifade ederken, yüzde 47'si cevap vermediğini söylüyor. seçim adayları özellikle emniyetsizlik konusuna değinseler de bu sorun Fransızların "öncelikli" sorunlar listesinde yer almıyor. Araştırmaların rakamlarına bakıldığında Fransızların öncelikli kaygılarının yabancılar veya güvenlik değil, işsizlik ve hayat şartları olduğu belli oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious