Frekansları karışan radyolara emniyetten uyarı

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün telsizlerindeki asayiş kanalına radyo frekanslarının karışması nedeniyle 2004 yılının Mayıs ayında şehir merkezinden yayım yapan 13 radyo kuruluşuna şehir dışından yayın yapmaları iletildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gelişmeler üzerine, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) radyolara 1 Nisan'a kadar süre verdi.
İki yıl önce Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, telsiz kanallarında yaşadığı sıkıntı nedeniyle Telekomünikasyon Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunarak, şehir içerisinden yayın yapan radyoların link hatlarının şehir dışından yayın yapmalarını istedi. Telekomünikasyon Genel Müdürlüğü ve Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 2004 yılı mayıs ayında 13 radyo kuruluşunun frekanslarının asayiş kanalına karıştığını tespit etti. Ağustos 2004'te bu radyolara bir yazı gönderen RTÜK, tüm radyo link hatlarının şehir dışına alınmasını istendi.

Yazılı uyarıyı radyolardan altısı dikkate alarak link hatlarını şehir dışına taşıdı. Diğer yedi radyo ise şehir içinden yayın yapmaya devam etti. Bir süre sonra radyolardan şehir içerisinden yayın yapmamaları için taahhütname istenildi. Radyo kuruluşları bu durum karşısında taahhütnameler ile yetkili mercilere söz verdi. Ancak şehir içinden yayına devam eden yedi kuruma bir kez daha Telekomünikasyon Genel Müdürlüğü ve RTÜK'ten uyarı geldi. Eskişehir Valiliği aracılığıyla radyo sahiplerine konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Bunun üzerine üç radyo daha şehir merkezinden yayın yapmayı keserek link hatlarını şehir dışına taşıdı. Kalan dört radyo ise halen yayınlarını şehir merkezinden yapmaya devam ediyor.

Şehir dışından yayına başlayan radyo sahipleri arasında da haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle şikayet konusu olan dört radyoyla ilgili Telekomünikasyon Genel Müdürlüğü ve RTÜK, 1 Nisan'a kadar süre tanıdı. Eskişehir Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, Telekomünikasyon Genel Müdürlüğü ve RTÜK'e konunun en ince ayrıntısına kadar iletildiğini ve bu iki kurumunda 1 Nisan 2006 tarihine kadar kalan dört radyoya süre verdiğini söyledi. Ayrıca, Eskişehir Valiliği'nin konu üzerinde bir yetkisi de olmadığını belirten Erdoğan, Telekomünikasyon Genel Müdürlüğü ve RTÜK'ten verilen kararlar doğrultusunda Eskişehir Valiliği'nin harekete geçtiğini, bunun dışında her hangi bir müdahalede bulunamadıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious