Fried, 'Sınır ötesi iyi düşünülmeli'

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dan Fried, Türkiye’nin sınır ötesi bir operasyonun sonuçlarının sorumluluğunu iyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fried, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün ABD ziyaretinin sürdüğü sıradaABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye’nin sınır ötesi bir operasyonun sonuçlarının sorumluluğunu iyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği kanalıyla düzenlenen video konferansta Türk basın mensuplarının Gül’ün ziyareti ve iki ülke ilişkileri hakkındaki sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin terör örgütü PKK ile mücadele çerçevesinde sınır ötesi operasyona başvurabileceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Fried, kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’nın varlığıyla ilgili bir sorun olduğunun ve bunun halledilmesi gerektiğinin çok açık olduğunu, bunun için Türk ve Iraklı yetkililerle temaslarını sürdürdüklerini belirtti.

Fried, "Türkiye’nin PKK ile ilgili hayal kırıklığını anlıyorum. Bu, anlaşılabilir bir şey. Ancak Türkiye’nin bu tür (sınır ötesi) bir operasyonun sonuçlarının sorumluluğunu iyi düşünmesi gerekir. Bundan söz etmek kolay, ama Türkiye’nin amaçladığı sonuçları doğurmayabilir" diye konuştu.

ABD’li yetkili, Türkiye’nin bu konuda yerel Kürt yönetimi ve ABD ile

işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.

SÖZDE SOYKIRIM TASARISI

Sözde Ermeni soykırımıyla ilgili ABD Temsilciler Meclisine sunulan tasarıya ilişkin bir soru üzerine de Fried, mevcut ABD yönetiminin konuya ilişkin

politikasını, "Biz bu tasarıyı desteklemiyoruz ve geçmemesi için de çabalarımızı sürdürüyoruz" sözleriyle özetledi.

Fried, Türkiye’nin kendi tarihini irdelemesi, bunu dış baskı nedeniyle değil, kendi gelişimi ve demokratik değerleri doğrultusunda yapması gerektiğini söyledi.

Orhan Pamuk ve diğer bazı Türk yazar, Aydın ve akademisyenlerin konuya ilişkin görüşlerini dış baskı doğrultusunda değil, kendi düşünce çerçevelerinde

ifade ettiğini belirten Fried, "Büyük milletler tarihlerindeki karanlık noktalarla yüzleşmekten korkmazlar" dedi.

Fried, bunun sadece Türkiye için değil, ABD ve diğer ülkeler için de geçerli olduğunu söyledi. Amerikalı yetkili, Türkiye’nin bu irdelemeyi ABD ya da

başkaları söylediği için değil, kendisi için yapması gerektiğini kaydetti.Temsilciler Meclisine sunulan tasarının geçmemesi için çabalarını sürdürdüklerini ve bu çerçevede bazı görüşmeler yapacağını bildiren Fried, Meclis üyelerini ikna edebilme umudunu dile getirdi.

Fried, Temsilciler Meclisinin kısa bir süre önce seçilen yeni Başkanı Nancy Pelosi’nin Dışişleri Bakanı Gül ile neden bir araya gelmediğinin sorulması

üzerine, Pelosi’nin farklı bir partinin temsilcisi olduğunu hatırlatarak, Dışişleri Bakanlığı olarak böyle bir görüşmenin iyi bir fikir olduğunu düşündüklerini, ancak bütün tavsiyelerinin her zaman dinlenmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious