Fried: Türkiye tarihiyle yüzleşmeli

Fried: Türkiye tarihiyle yüzleşmeli.9153
  • Giriş : 18.06.2008 / 22:12:00

ABD'nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümünü istediklerini ve Türkiye'nin de "tarihiyle yüzleşmesi" gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dan Fried, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde düzenlenen oturumda, Kafkasya'daki son gelişmelere ilişkin bir konuşma yaptı ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşma sağlanmasının, "hassas ve acı verici" konularla uğraşılmasını gerektirdiğini anlatan Fried, "Ermenistan, mevcut sınırı kabul etmeye hazır olmalı ve Türkiye'nin yapabileceği çabalara yapıcı biçimde yanıt vermeli" dedi.

Fried, kongre kayıtlarına geçen yazılı konuşma metninde de, "Ermenistan, modern Türkiye toprakları üzerinde herhangi bir iddiası olmadığını dile getirmeli" ifadesini kullandı.

Fried'ın bu sözleriyle ABD, ilk kez resmi kayıtlara geçecek biçimde Ermenistan'a, Türkiye sınırını tanıması ve Türk topraklarında gözü olmadığını bildirmesi gerektiğini vurgulamış oldu.

Fried, Türkiye'ye ilişkin de, "Türkiye'nin, tarihindeki karanlık bir bölümle yüzleşmesi gerekiyor. ABD'nin, kendi tarihindeki karanlık dönemleriyle yüzleşmesinin kolay olmadığı gözönüne alındığında, bu da kolay olmayacak" diye konuştu.

Kara sınırının kapalı olmasına karşın, İstanbul ile Erivan arasında düzenli "charter" uçuşları yapıldığını, Antalya'dan da uçuşlar olduğunu belirten Fried, Türkiye ile Ermenistan arasında Gürcistan üzerinden ticaretin ve otobüs yolculuğunun yaygın olduğunu anlattı.

Oturumun soru-yanıt bölümünde Ermeni lobisine mensup kimi milletvekilleri, 1915 olaylarının nasıl tanımlanması gerektiği konusunda Fried'i sıkıştırmaya çalıştı.

Ermeni yanlısı milletvekillleri Adam Schiff ve Diane Watson'un, "1915 olaylarının neden 'soykırım' olarak tanınmadığını" ısrarla sormaları üzerine Fried, "ABD Başkanı, söz konusu olayların varlığını hiçbir zaman reddetmedi. Ancak biz, politika olarak bu terimi kullanmıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious