FT: Erdoğan, cumhurbaşkanı olmamalı

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

İngiliz The Financial Times gazetesi, Türkiye'nin yükselişini devam ettirebilmesi için Başbakan Erdoğan'ın Başbakan olarak kalması gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti liderinin Cumhurbaşkanı olmaması tavsiyesinde bulundu.

Gazetede " 'Hayır' deyin Sayın Erdoğan" başlığı ile çıkan yorumda, "Cumhurbaşkanlığı, cezbedici bir makam. Ancak Erdoğan hayır demeli. Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa bu durum partisi ve ülkesi için şansız bir durum olur." denildi.

Gazete, Erdoğan'ın icraatlarını övdükten sonra partisinin mecliste çoğunluğa sahip olduğunu hatırlatarak AK Parti liderinin isterse Cumhurbaşkanı olabileceğini yazdı. "Ancak Erdoğan seçeneklere sahip" diyen gazete, "Başbakan olarak devam edip, AK Parti'ye diğer bir seçim zaferi tattırabilir. Bu sayede Erdoğan, Türkiye'nin en müthiş siyasi gücünü de oluşturabilir." dedi. Financial Times, Erdoğan'ın alternatif olarak Cumhurbaşkanı olup "ülkedeki kültürel gerilimin artmasını izleyebilir" yorumunda bulundu. Gazete, cumhurbaşkanının yargı, akademi ve bürokrak kademelerinde belirleyici bir rolü olduğunu belirterek, "Bu makam çok hassas" hatırlatmasında bulundu.

"Erdoğan, ülkenin nazik anayasal düzenini koruyacağını gösteremedi" diyen gazete, Erdoğan'ın zinayı suç yapmaya çalıştığını ve Merkez Bankası'na başına faizsiz bankacılık yapan bir kurumun başkanını geçirmeye çalıştığını belirtti. Gazete, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde başörtüsü tartışmasının da giderek yükseleceğini yorumunda da bulundu.

İngiliz gazete, Erdoğan ile laik elitler arasında yaşanacak bir tartışmanın "ülkenin istikrarına zarar verebileceği" yorumunda bulunarak, "Bunu ne Erdoğan ne de Türkiye kaldırabilir. Türkiye'nin modern ve Avrupalı bir ülke olma süreci henüz tamamlanmadı. AK Parti ve Erdoğan'ın değişimi henüz tamamlanmadı. Ülkenin ilerlemesi için Erdoğan, Başbakan olarak kalmalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious