FT: 'Türkiye, Irak'taki Kürtleri uyardı'

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

İngiliz The Financial Times (FT) gazetesi, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin sözlerinin ardından yaşanan gelişmeleri sayfasına taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazete, Türkiye'nin Irak'taki Kürtleri bu açıklamalar nedeniyle uyardığını kaydetti.

Barzani bir televizyon kanalına "Türkiye Kerkük'e müdahale ederse biz de Diyarbakır'a karışırız." şeklinde bir açıklama yapmıştı. Gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Barzani'nin "sözlerinin altında ezilirler" şeklinde cevap verdiğini belirtti.

Gazete, "Tehditler ve karşı tehditler, ilişkilerin düşük seviyeye inmesine yol açtı. Birkaç hafta önce Başbakan Erdoğan, resmi ilişkilerin kurulabileceğini öne sürmüştü. Ancak bu fikre Ordu karşı çıkmıştı." dedi. Financial Times, "Kerkük'ün başkent olacağı bağımsız Kürdistan ihtimali artarken Ankara'daki siyasi ve askeri çevrelerin Irak'taki olayları etkileyememesi nedeniyle de kızgın." şeklinde bir yorumda da bulundu.

Gazete, bazı diplomatlarında bu atmosferin Türkiye'nin terör örgütü PKK nedeniyle Irak'ın kuzeyine müdahelesinin de hızlanabileceğini yorumunda bulunduğunu belirtti. Gazete, PKK'nin son günlerde yaptığı saldırılar nedeniyle pekçok Türk askeri şehit olduğunu da hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious