FT: Türkiye feci sürecin eşiğinden döndü

FT: Türkiye feci sürecin eşiğinden döndü.14827
  • Giriş : 25.08.2008 / 10:11:00
  • Güncelleme : 25.08.2008 / 10:23:31

FT gazetesi, yabancı sermaye sahiplerinin, siyasi ve ekonomik tansiyonun düştüğü Türkiye'de yöneldiklerini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yabancı yatırım şirketlerinin, Türkiye ile ilgili görüşlerine yer veren gazete, önemli derecede petrole muhtaç olan Türkiye'nin petrol fiyatlarının artması ile sıkıntı yaşadığını ve AK Parti'ye karşı açılan dava ile birlikte bu sıkıntının doruk noktasına vardığını vurguladı. Ancak son aylarda olumlu bir canlanma olduğuna dikkat çeken FT, bu konuda Orta Doğu, Afrika ve Avrupa'daki gelişmeleri izleyen Baring Fon Yönetimi Şirketi Genel Müdürü Kadir Ebu Leil-Cooper'ın yorumlarına yer verdi.

Geçtiğimiz Haziran ayına kadar Türkiye'nin feci bir sürecin eşiğinde oduğunu belirten Kadir Ebu Leil-Cooper, "Ancak daha sonra birkaç faktör, Türkiye'nin bu olumsuz dönemi atlatmasına yardımcı oldu. Öncelikle bu senenin başında Türkiye'de eşya fiyatları çok yüksekti ve gittikçe artıyordu. Bunun yanı sıra büyük bir cari açık var, ki bu cari açığın kapanması doğrudan dış yatırıma bağlı. Bu sorunlar AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla geçtiğimiz Haziran ayında doruğa çıktı." dedi.

AK Parti'ye açılan kapatma davasının reddedilmesiyle göstergelerin değiştiğini kaydeden Leil-Cooper, "Bu davanın reddi siyasi riski de ortadan kaldırdı. Daha sonra petrol fiyatları düştü. Bu da Türkiye'nin cari açığı için olumlu bir gelişme. Ayrıca Merkez Bankası da kredi daralmasına koyduğu sınırı kaldırdı. Bütün bunlar problemleri biraz olsun azalttı." diye konuştu.

Bir diğer yatırım analiz şirketi Hexam Emerging European Fund Genel Müdürü Stuart Richard da Türkiye ile ilgili olumlu değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'ye yönelik Haziran ayında yüzde 6 olarak koydukları yatırım ek ödenek yüzdesini Temmuz ayında yüzde 18 ve Agustos ayında da yüzde 19.5'e çıkardıklarını anlatan Richard, "Türkiye'nin yabancı dış yatırıma ihtiyacı var. Bu ülkenin siyasi istikrarı ve siyasi reformlar yabancı yatırımcıları çekmektedir." dedi. Bu arada Stuart Richard, Türkiye'nin yılın ikinci yarısında da çok güçlü bir ekonomik performans göstereceğine inandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*