FT: 'Türkiye'nin en son ihtiyacı siyasi sorunlar'

FT: 'Türkiye'nin en son ihtiyacı siyasi sorunlar'.14827
  • Giriş : 02.04.2008 / 20:51:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 20:54:48

İngiliz Financial Times gazetesi AK Parti'ye yönelik kapatma davasını yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Financial Times gazetesi AK Parti'ye yönelik kapatma davasını "Türkiye'nin zaten çalkantılı olan güven ortamına bir darbe daha" diye niteledi.

Gazete, bu sabah Şirketler ve Piyasalar ekinde AK Parti'ye yönelik kapatma davasının Türkiye'de piyasalara etkisine ilişkin bir analize yer verdi.

Türkye'nin en son ihtiyacı olan şeyin siyasi sorunlar olduğu belirtilen analizde, "Küresel kredi sıkışıklığı nedeniyle parası, borsası ve borçlanma durumu zaten baskı altında olan Türkiye'de, iktidar partisinin kapanmasına yol açabilecek bir sürecin başlaması, piyasaları daha da sıkıntıya soktu" ifadeleri yer aldı.

Analizde, kapatma davasından önce dahi ekonomi performansının gelişmekte olan ülkelerdeki piyasalar arasında en kötüler arasında yer aldığı savunuldu.AK Parti kapatılırsa şirket ve yatırımcıların Türkiye'den kaçacağına vurgu yapan Financial Times, siyasi durumun para birimi ve borsaya daha da zarar vereceğini aktardı.

RBC Capital kurumundan piyasa uzmanı Paul Biszko'nun demecine yer veren analizde "Türkiye Merkez Bankası da partinin kapatılması durumunda, şu anda inatla yüzde 9,1 gibi yüksek bir seviyede olan enflasyonla mücadele etmek ve lirayı korumak için faizleri yüzde 15,25'ten daha da yukarı çekebilir" denildi.

Biszko'nun "Türkiye şu anda Araf'ta yer alıyor" yorumuna dikkat çeken gazetede şu düşünceler dile getirildi: "Bu olaydan önce yatırımcılar Türkiye'deki siyasi sorunları görmezden geliyordu. Ancak artık siyasi vaziyet fazlasıyla kötüleşti ve çok sayıda yatırımcı da bu nedenle ciddi anlamda kaygılı"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious