Fuara Türk çıkarması

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Dünya çapındaki yazar ve eserlerine rağmen en büyük kitap fuarına davet alamayan Türkiye, şeytanın bacağını kırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın zengin edebiyat birikimine sahip ülkelerinden biri olan Türkiye, ilk kez Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na “Konuk Ülke” olarak davet edildi. 100’ün üzerinde yayıncı, önümüzdeki dönemde Frankfurt çıkarması yapacak ve Türk edebiyatı dünyaya tanıtılacak. 1949 yılından bugüne kadar aralıksız düzenlenen ve dünyanın önde gelen organizasyonlarından biri olan Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na “Konuk Ülke” olmak için başvuruda bulunan Türkiye’ye nihayet olumlu cevap verildi. 1989 yılından bu yana konuk ülke olarak fuara katılabilmek için girişimlerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, çalışmalarının bugüne kadar başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çekerek, yayıncılığın sektörleşmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilmesinin davette etkili olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin yayıncılığını yeniden yapılandırma projeleri sürdürülürken, dünyanın en büyük kitap fuarı olan Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı ile görüşmelere başladıklarına dikkat çeken yetkililer, Türkiye’nin 2006 yılından sonraki dönemde “Konuk Ülke” olma yolunda ilk adımın atılmasını sağladıklarının altını çizdiler. Türk edebiyatı için oldukça önemli olan fuarda yazarlar, dünya devlerine kendilerini tanıtma imkanını bulabilecekler. Türkiye 100’ü aşkın yayıncı, yazar, çevirmen, telif ajansı, matbaacı ve kitabevi temsilcileri ve meslek kuruluşları Türk yayıncılığı ve kültürünün dünya çıkarmasını gerçekleştirecek. Özellikle 2008-2010 döneminde gerçekleştirilecek fuarda, Türk yayıncılar da boy gösterecek.

Projeler geliştirildi

YayIncIlIĞIn sektörleşmesi konusunda atılan adımların başında ise kamu yayıncılığı ve kamunun yayıncılıktaki yerinin yeniden şekillendirilmesi geliyor. Türkiye’nin tanıtımına yönelik sınırlı sayıda nitelikli prestij yayın yapmanın yanı sıra Çeviri Destek Projesi-TEDA da 2005 yılında uygulamaya geçirildi. Türk yazarlarının yurt dışına açılması ve eserlerinin pazarlanmasına yönelik Telif Hakları Ajansları’nın Türkiye’de temsiline yönelik proje, 2005 yılında uygulamaya konuldu. Uluslararası kitap fuarları yeniden yapılandırılarak meslek kuruluşları ve özel yayınevlerinin eserlerinin ön plana çıktığı bir tanıtım projesi hayata geçirildi.

Türkçe’nin çevirmenler sorununa yönelik olarak sürekli projelerden ilki 2006 yılında TEÇCA-Türkçe Çevirmenleri Cunda Atölyesi olarak gerçekleştirildi. 2007 yılı ilkbaharında 1. Uluslararası Türkçe Çevirmenleri Kongresi de programa alınarak hazırlıklara başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious