Fuhuş davasındada 6 tahliye

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Antalya'da kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu fuhuş operasyonuyla ilgili duruşmada, 6 sanık daha tahliye edildi. Geriye tutuklu olarak 6 kişi kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriAntalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada fuhuş amaçlı örgüt kurmak, fuhşa aracılık yapmak ve rüşvet vermek suçlamalarıyla tutuklu bulunan ve fuhuş çetesinin lideri olduğu ileri sürülen Baba ve Baron lakaplı Mustafa Kılıç, yaptığı savunmasında, aynı suçtan yargılanan kamu görevlilerinin serbest kaldığını, kendisinin 8 aydan beri cezaevinde olduğunu söyledi.

Baba ve baron lakaplı Mustafa Kılıç, çeteye, polis operasyonlarından önce bilgi aktardığı ve rüşvet aldığı suçlamalarıyla 3 ay önce tutuklanan Manavgat Adliyesi Sulh Ceza Mahkemesi Müdürü Hasan Pınar'ın da aralarında bulunduğu 12 tutuklu Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada hazır bulundu. Ayrıca duruşmaya, çeteden rüşvet aldıkları iddiasıyla yargılanan ve daha önce tahliye edilen komiserler Serap Yılmaz ve Emre Kürşat Üner ile bazı polis ve adliye memurlarının da aralarında yer aldığı tutuksuz sanıklar ile 15 den fazla avukat katıldı.

Duruşmada, tutuklu yargılanan sanıkların savunma ve talepleriyle ilgili tek tek ifadeleri alındı ve müdafilere herhangi bir diyeceklerinin olup olmadığı soruldu. Duruşmada, çete lideri olduğu iddia edilen Mustafa Kılıç söz hakkı isteyerek savunma talebinde bulundu. 8 aydır tutuklu olduğunu belirten Kılıç, yargılandığı bazı suçlamalar kapsamında tutuklanan kamu görevlilerinin tahliye edildiğini, ancak kendisini halen cezaevinde bulunduğu söyledi. Sağlık sorunlarının cezaevi koşularına uymadığını belirten Kılıç, tahliye edilmesi istedi.

Çete üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan sanıklardan Kemal Peker ise yapmış olduğu savunmasında, iddialar üzerine yapılan suçlamalar ile tutuklandığını belirterek, yapmış olduğu örneklemesiyle Mahkeme Başkanı Mustafa Şahin'i kızdırdı. Suçsuz yere 8 aydan beri cezaevinde tutuklu bulunduğunu ileri süren Peker, "Eğer iddialar üzerine insanlar tutuklanıp cezaevlerinde yatabiliyorsa bende sizin hakkınızda iddiada bulunurum." diyerek, Mahkeme Başkanı Şahin ve heyet üyelerine karşı, "Sayın başkanım şimdi ben de burada 'size 2,5 ay önce 150 bin YTL para gönderdim' desem, böyle bir iddia ortaya atsam, deyince Mahkeme Başkanı Şahin, sanığın sözünü kesti. Savunmanın da bir adabı olduğunu söyleyen Şahin, "Senin işin çakallığa dönüyor. Örneklemeni dışarıdan yap. Savunmanın da bir edebi ve adabı olur. Mahkemede olduğunu unutma." diyerek uyarıda bulundu. Peker ise örneklendirmeyi yanlış yaptığını söyleyerek özür diledi.

Tutuklu yargılanan sanıkların hepsi tahliyelerini talep etti. Cumhuriyet Savcısı ise tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, karar almak için duruşmaya 15 dakika ara verdikten sonra kararını açıkladı. Mahkeme Başkanı Mustafa Şahin, 3 ay önce tutuklanan Manavgat Adliyesi Sulh Ceza Mahkemesi Müdürü Hasan Pınar üzerine atılı suçlamayla ilgili tutuklanmasında umulan amacın gerçekleştiğini belirterek, tahliyesine karar verildiğini bildirdi. Çete üyesi oldukları iddia edilen ve yargılanan sanıklardan Osman Battaloğlu, Kemal Peker, Ahmet Çetin, Kemal Özçelik ve Ali Tetik'in de tahliyesine karar verildi. Duruşmada alınan kararda, fuhuş amaçlı örgüt kurmak, fuhşa aracılık yapmak ve rüşvet vermek suçlamalarıyla tutuklu bulunan ve fuhuş çetesinin lideri olduğu öne sürülen Mustafa Kılıç'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Çete üyesi olduğu ileri sürülen Mustafa Ergin, Bahattin Altun, Yücel Çelikel, Musa Aygün ve Habib Şahan'ın ise, operasyon düzenlenen pansiyonların müstecirleri oluşu, olaydaki konumları, rolleri, eylemlerin boyutu, söz konusu fuhuş suçunun zincirleme olmayarak, her mağdur için ayrı bir suç oluşu nedenleriyle tutukluluk hallerinin sürdürülmesine karar verildi.

Dava Cumhuriyet Savcısının, yapacağı incelemenin ardından mütalaa sunması için süre verilmesine ve dosyanın savcıya tevdi edilmesine karar vererek, duruşmayı 24 Ocak 2007 tarihine ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious