Fuhuş operasyonu: 780 gözaltı

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

İtalya'da fuhuş sektörüne karşı güvenlik birimleri tarafından bugün ülke çapında operasyonlar düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sanıklar, çoğu ergenlik yaşına bile ulaşmamış kızları tecavüz ve tehditle müşterilere pazarlamak ve yasa dışı göçü teşvik etmekle suçlanıyor.

İtalya İçişleri Bakanı Giuliano Amato, operasyonun 'şerefsiz olgu' diye nitelediği fuhuşu kısmen önleyebilme amacıyla yaklaşık dört aydır devam eden iz sürme çalışmaları neticesinde düzenlendiğini açıkladı.

Mağdurlara 'köle muamelesi yaptıkları' belirtilen sanıklardan, gözaltına alınan kişilerin yüzde 97'sinin, haklarında suç duyurusunda bulunulanların ise yüzde 93'ünün yabancı uyruklu kişilerden oluştukları da kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Merkezi Operasyon Birimi Başkanı Gilberto Caldarozzi, 'Spartacus' adı altında yapılan operasyona ilişkin açıklamasında, "Olayın ardında tek bir rejisör söz konusu değil. Suç, kimileri ailevi nitelikli çeşitli örgütlenmeler aracılığıyla gerçekleştirilmekteydi" dedi.

Operasyonlar 32 ilde yapıldı

Ülke genelinde 32 ilde yapılan operasyon sırasında, fuhuş için kullanıldığı belirlenen 15 ev, 4 gece kulübü ve 3 laboratuvarın da mühürlendiği belirtildi.

Caldarozzi, gözaltına alınan kişilerin İtalyan suç teşekkülleriyle bağlantılarının araştırıldığını, elde edilecek bilgiler doğrultusunda yeni tutuklamaların gündeme gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious