Fuhuş operasyonunda önemli isimler

  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde jandarma ve polis tarafından eş zamanlı düzenlenen operasyonlarında yakalanan kişilerin, fuhuş yaptırmaktan değil, insan ticareti yapmak suçundan yargılanacakları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alanya'nın Mahmutlar ve Oba beldeleri ile ilçe merkezinde bulunan toplam 20 eve düzenlenen ve 24'ü kadın 40 kişinin yakalandığı baskınlarda, 4 tabanca, çok sayıda mermi, 700 gram esrar ve porno içerikli cd'ler ele geçirildi.
“Kumsal” adı verilen operasyon, bir saat sürdü. Yakalanan zanlıların, sabah saatlerinde evlerinde uyuyor olacağı düşüncesiyle operasyonun özellikle 09.00-10.00 saatleri arasında yapıldığı, bu düşüncenin amacına ulaştığı belirtildi. Operasyonda, ağırlıklı olarak Antalya İl Jandarma Alay Komutanlığından gelen özel eğitimli ekiplerin yer aldığı bildirildi.

Öte yandan, “Kumsal Operasyonu”nda yakalanan kişilerin, fuhuş yapmak, yaptırmak ve aracılık etmek suçlarından değil, Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yapan 5580 sayılı yasa uyarınca, “İnsan Ticareti” kapsamında yargılanacakları bildirildi. Zanlılar, yasa uyarınca, 8 ile 12 yıl ağır hapis cezası ile yargılanacaklar. Yasanın, fuhuş yaptırmak için ülkeye insan sokanlar, barındıranlar, aracılık edenler, fuhuş yaptıranları kapsamına aldığı, fuhuş yapan kadınların rızasının olmasının da cezayı hafifletmediği de ifade edildi.

Bu arada, operasyonlarda yakalanan kadınlarla, bunlara fuhuş yaptırdığı iddia edilen kişilerin, defterleri ile telefonları da incelemeye alındı. Defterlerde, önemli kişilerin isimleri ve telefon numaralarının bulunduğu belirtilirken, bu kişilerden bazılarının ifadelerine başvurulacağı belirtildi.

Gözaltına alınan 40 kişinin karakoldaki sorguları sürerken, olayın Moldova'dan bir grupla bağlantılı olduğu, alınacak bilgilere göre yeni operasyonların düzenlenebileceği kaydedildi. Zanlılar, 2 ya da 3 gün sonra adliyeye çıkarılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious