Fuhuş ve töreden kurtarılan kızı devlet koruyacak

Fuhuş ve töreden kurtarılan kızı devlet koruyacak.7146
  • Giriş : 03.02.2008 / 13:47:00

ŞANLIURFA'nın Birecik İlçesi'nde bir ay önce evinin önünden kaçırılan 14 yaşındaki H.T., polisin takibi sonucu fuhuş mafyasının eline düşmek üzereyken kurtarıldı. H.T.'nin aile meclisinin infaz kararı verdiği öğrenilince, küçük kız devlet korumasu altına

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamyon şoförlüğü yapan A.T.'nin 5 çocuğundan biri olan ve okula gitmeyen H.T., 24 Aralık 2007'de Kurtuluş Mahallesi'ndeki evlerinin önünden kaçırıldı. Polis, aile fertlerinden bilgi alırken, aynı sokakta oturan 30 yaşındaki Salih Dağdelen'in ‘adam kaçırmak’ suçundan daha önce de sabıkalı olduğu saptandı. Dağdelen'in evde bulunmamasından şüphelenen polis, yaptıkları incelemede bu kişinin kardeşi Mehmet Dağdelen ile arkadaşları Mehmet Yutkun ve Eyüp Ataç'ı gözaltına aldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan sorgulamada 3 zanlı, Salih Dağdelen'in kendilerinin de yardımıyla H.T.'yi kaçırarak Gaziantep'e götürdüğünü itiraf etti. Daha önce ‘adam kaçırmak ve alıkoymak, hırsızlık, uyuşturucu madde satmak’ gibi suçlardan çok sayıda sabıkası bulunan Salih Dağdelen'in izini sürmeye başlayan polis, Gaziantep’te verilen adrese düzenlediği baskında H.T.’ye ulaşamadı. Bunun üzerine Dağdelen'in cep telefonu için teknik takip başlatıldı. Bu takipte, H.T.'nin Gaziantep'ten Diyarbakır'a götürüldüğü ve burada fuhuş mafyasına pazarlanmak istediği öğrenildi. Diyarbakır'a giden polis, Salih Dağdelen'i gözaltına aldı, akrabasının evinde gizlediği H.T.'yi de kurtardı.

Birecik'e getirilerek sorgulanmasına başlanan Dağdelen suçlamaları reddederek H.'yi çok sevdiğini ve evlenmek için kaçırdığını ileri sürdü. Biri resmi nikahlı iki eşi ve bu eşlerinden 5 çocuğu bulunduğu belirlenen zanlı, “Kardeşim ve arkadaşlarımın yardımıyla H.'yi önce Gaziantep'e, sonra Diyarbakır'a kaçırdık. Onu çok seviyordum. Ona kötülük yapmak istemiyor, aksine evlenmeyi düşünüyordum'' dedi.

Birecik İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulamaları tamamlanan Salih Dağdelen, kardeşi Mehmet Dağdelen ile Mehmet Yutkun ve Eyüp Ataç, geniş güvenlik önlemi altında sevk edildikleri Adliye'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

AİLEYE TESLİM EDİLMEDİ

Bu sırada polis, H.T.'yi teslim etmek istediği ailesinin kızları hakkında ‘ölüm kararı’ aldığını öğrendi. Polis, töre gereği ‘kızlarının başlarını öne eğdiği ve namuslarını kirlettiği’ iddiasıyla aile meclisinin infaz kararı çıkardığı bilgisini İlçe Kaymakamı Tuncay Sonel'e iletti. Kaymakam Sonel, bunun üzerine fuhuş mafyasından kurtarılan H.T.'nin, bu kez törelere kurban edilmemesi için koruma altına alınması kararını verdi. Ailesinin küçük kıza ulaşımını engellemek için adı açıklanmayan bir Yetiştirme Yurdu'na yerleştirilen H.T.'nin 18 yaşına kadar burada devlet koruması altında yaşamını sürdüreceği açıklandı.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious