Futbol aşkı 'engel' tanımadı

Futbol aşkı 'engel' tanımadı.15513
  • Giriş : 11.10.2008 / 16:44:00

Hasan Doğan'ın projesi olan 'Futbol Geliştirme Merkezi, Engelli Şenlikleri' Erzurum'da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Engelli vatandaşları da futbola çekmeyi amaçlayan Futbol Geliştirme Merkezi, Engelli Şenlikleri için Erzurum protokolü ile engelliler Atatürk Üniversitesi'ne ait statta buluştular. Engellileri futbolla buluşturan şenliğe Vali Sami Bulut, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Emniyet Müdürü Kamil Çolak, Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak ve bazı daire müdürleri katıldı.

Engelli çocukların mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Vali Sami Bulut, "Ailelerinin yanında bulunan dışarı çıkamayan, toplumla bütünleşemeyen engelli gençlerimizle bir aradayız. Onların mutluluğunu ve sevincini birlikte yaşıyoruz" dedi.

Şenlikte daha sonra Vali Bulut, Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler, Rektör Koçak, Milli Eğitim Müdürü Budak'tan oluşan protokol üyeleri engelli çocuklardan oluşan takım ile karşılaştı. Koltuk değnekleriyle top koşturan engelli çocukların galibiyet azimleri alkış topladı. Maç esnasında bir çocukla çarpışarak düşen Vali Bulut'un hareketi hakem tarafından faul olarak değerlendirildi. Kendileri için organize edilen şenlikte doyasıya eğlenen çocuklar, protokol üyeleriyle Futbol oynamanın keyfini yaşadılar.

Bu projenin kısa bir süre önce hayatını kaybeden TFF eski Başkanı Hasan Doğan'ın olduğu ve bu günleri görse kendisinin çok mutlu olacağını ifade eden TFF Grassroots Sorumlusu Nejat Gürpınar, "Türkiye'nin 14 ilinde iki ay boyunca sürecek etkinlikler kapsamında işitme, görme, zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlar sportif faaliyetler içerisinde daha fazla yer almalarını amaçlıyoruz. Futbol aşkı engel tanımıyor. Ülkemizde yaklaşık 6.5 milyon engelli vatandaşımız bulunuyor. Sayısı 5 bine yaklaşan engelli futbolcularımız farklı platformlarda büyük başarılara imza atıyor. Engelli şenlikleri ile hem bu vatandaşlarımızın yaptığı başarılı işleri kamuoyuna tanıtmak hem de diğer engelli vatandaşlarımıza gündelik hayata adapte olmalarında sporun ne kadar faydalı bir araç olduğunu göstermek istiyoruz. Bugün Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul, Kayseri, Trabzon ve Van ile başlayan Engelli Şenlikleri, daha sonra Adana, Antalya, Diyarbakır, İzmir, Malatya, Sakarya ve Samsun'da da yapılacak etkinliklerle devam edecek. Proje, 3 Aralık Engelliler Günü'nde Adana'da yapılacak dev bir organizasyonla sona erecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*