Futbol Federasyonunda deprem

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Uzun süredir Olağanüstü Genel Kurul çağrılarıyla sıkıntılı günler yaşayan Futbol Federasyonu'nun Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu dün istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kapulluoğlu'nun istifası bomba etkisi yaparken bazı yönetim kurulu üyelerinin de kendisini takip edeceği öğrenildi.

Son dönemlerde Olağanüstü Genel Kurul ve seçim çağrılarıyla gündeme gelen Futbol Federasyonu'nda dün bir deprem daha yaşandı. Milliyet gazetesinin 5 Nisan 2007 tarihli sayısında Cemal Ersen imzalı Özel Haberde, Futbol Federasyonu Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu, 13 aydır devam eden görevinden istifa ettiği ifade edildi.

Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'un sağ kolu olarak seçim sürecinden bugüne değin tüm hukuki konularda başdanışmanlığını yapan Kapulluoğlu'nun yarın Antalya'da yapılacak yönetim kurulu toplantısı öncesi aldığı karar federasyonda şok etkisi yaptı.

1994 yılından beri federasyonda başta Hukuk Kurulu üyeliği olmak üzere çeşitli mevkilerde görev yapan Kapulluoğlu, Haluk Ulusoy'un tekrar seçilmesi sürecinde Anayasa Mahkemesi'nden çıkan kararda etkili rol oynamıştı.

Uzunca bir süredir federasyon yönetimindeki bazı kararlara muhalefet eden, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile FIFA arasındaki uzlaşmazlıkta etkili rol oynayan Kapulluoğlu'nun istifa kararı Başkan Haluk Ulusoy tarafından da şaşkınlıkla karşılandı.

Asal sırada

Profesyonel İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu üyesi Galip Asal'ın da bu karar sonrası yönetim kurulu üyeliğinden istifa edeceği, bazı yönetim kurulu üyelerinin de sırada olduğu öğrenildi. Futbol Federasyonu muhaliflerinin olağanüstü genel kurulun toplanması amacıyla ocak ayında başlattıkları imza kampanyasına karşı hukuk savaşı başlatan ve dün mahkemede bilirkişi atanması ile sona eren süreçte etkili olan Kapulluoğlu'nun haziran ayındaki Olağan Mali Genel Kurulu beklememesi federasyon içinde bir tepki olarak değerlendirildi.

Kapulluoğlu istifa gerekçesini özel nedenler olarak belirtirken federasyonun son dönemlerde özellikle Disiplin Kurulun'dan aldığı kararların bu istifada önemli gerekçe olduğu ileri sürüldü.

Temsilci faktörü

Ankaragücü - Beşiktaş maçında tribünde çıkan olayları rapor etmekte yetersiz kaldığı ileri sürülen Hasan Basri'nin bu hafta oynanacak Vestel Manisaspor - Sivasspor maçına atanması bardağı taşıran son damla oldu.

Adı geçen temsilcinin bir süre daha görev almaması gerektiğini belirten Kapulluoğlu'nun bu sözünün dinlenmemesi istifa kararlarındaki gerekçelerden biri olduğu değerlendirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious