Futbol Hasan abiyi kaybedeli 1 yıl oldu

Futbol Hasan abiyi kaybedeli 1 yıl oldu.8078
  • Giriş : 05.07.2009 / 09:16:00

Bugün, Futbol Federasyonu Başkanı olarak yalnızca 143 gün görev yapmasına rağmen unutulmaz isimler arasına girmeyi başaran Hasan Doğan’ın vefatının birinci yıldönümü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Şampiyonası'ndan akıllarda kalan bir Türkiye'nin üçüncülüğü, bir de Aysel ve Hasan Doğan'ın gol sevinçleri... Aysel Hanım o günleri anlatırken 'İyi ki öyle sarılmışım kocama' diyor.

Bugün, Futbol Federasyonu Başkanı olarak yalnızca 143 gün görev yapmasına rağmen Türkiye'nin unutulmaz isimleri arasına girmeyi başaran Hasan Doğan'ın vefatının birinci yıldönümü. Doğan Ailesi, 5 Temmuz 2008'de yaşadıkları o talihsiz günün ardından Hasan Doğan'ın dostlarının kendilerini hiç yalnız bırakmadığını anlatıyor. Oğlu Selim Doğan 'Bizi en çok teselli eden babamın arkasından binlerce kişinin ona gösterdiği sevgiydi. Bu çok büyük bir lütuf. İnsanların kalbinde çok önemli bir yer edinmiş. Ama bunda kendisinin çok vefalı bir yapıya sahip olmasının da payı var. İnsanların iyi ve kötü günlerinde hep yanlarında olmaya çalışırdı. Şimdi aynı hassasiyeti biz de onun dostlarından görüyoruz. Çevresi müthiş bir vefa örneği gösteriyor' diyor. Aysel Doğan ise bu konudaki duygularını 'Kocama bize çok güzel dostlar bıraktığı için ayrıca dua ediyorum' sözleriyle ifade ediyor.

HASAN BEY HEP DUALARIMIZDA

'Babanı üç kelimeyle anlat deseler, bu kelimelerden biri mutlaka 'uzlaştırıcı' olurdu. Aile içinde, arkadaş çevresinde ve iş hayatında tavrı hep öyleydi. Zaten cenazesinde de herkes buna tanık oldu. O gün orada çok farklı kesimlerden insanlar vardı' diyor kızı Zeynep Doğan. Cenazenin üzerinden haftalar geçtikten sonra bile Türkiye'nin dört bir yanından taziye mesajları almaya devam etmişler. Aysel Doğan ''Siz bizi tanımazsınız ama biz, sizi televizyondan tanıyoruz. Başsağlığı dilemek istiyoruz. Hasan Bey bizim dualarımızda' diyen, hatim gönderenler oldu' diyor ve kendisini en çok mutlu eden noktalardan birinin eşinin adının yaşatılması olduğunu söylüyor: 'Hasan Doğan adıyla açılan spor tesisleri var. Onun yaşatılacağını bilmek bizi çok mutlu ediyor.'

ONSUZ MAÇ SEYREDEMİYORUZ

Peki isimleri futbolla özdeşleşen Doğan ailesi futbolla hep bu kadar ilgili miydi? Bu sorunun yanıtını ise şöyle veriyor Zeynep Doğan: 'Futbola hiçbir zaman uzak olmadık. Maçları izlerdik. Babam iyi bir Beşiktaşlıydı ve eskiden beri maçları heyecan içinde izlerdi. O kadar heyecanına rağmen ağzından bir kere bile küfür çıktığını duymadık. Küfürden nefret ederdi ve bu yüzden beni maçlara götürmeyi çok istemezdi. Onu kaybettikten sonra annemle bir tek milli takımın Belçika maçına gittik. Ama onsuz maç izlemeye dayanamadık, içerde oturduk.'

EVDE ARTIK BALIK PİŞMİYOR

Yalnızca Futbol mu? Aysel Doğan onsuz yapmaya henüz alışamadığı pek çok şey olduğunu anlatıyor: 'Onun sevdiği yemekleri yapamıyorum. Balığı, özellikle de hamsiyi çok severdi. Geçen seneden beri eve balık sokmadım. Onunla gittiğimiz yerlere daha yeni yeni arkadaşların ısrarıyla gitmeye başladık. Belki bir yerde anılarını tazelemek için gitmemiz de lazım. Oğlum Selim, şu anda işyerinde babasının odasında. Bir yıldır hiç girmemiştim oraya. Babasının koltuğunda oğlunun oturması bir anne için çok gurur verici. Beni çok mutlu ediyor ama yine de o odaya girmek benim için kolay değil.'

Hasan abiyi çok özlüyorum

Lütfi Arıboğan (TFF Başkan Vekili): Hasan Abisiz geçen bir yılı anlatmak kolay değil. Hala çok üzgün ve karmaşık duygular içerisindeyim. Yokluğuna alışamamanın yanı sıra her an çıkıp geliverecekmiş hissi çok daha fazla içimi yakıyor. Onu özlüyorum. Tek avuntum dualarda onunla paylaştıklarım. Türk futbolunu onunla kararlaştırdığımız gibi yönetmeye devam ediyor olmamız en büyük gurur kaynağım.

Tek arzum torunlarıma dedelerini anlatabilmek

Eşinin yattığı yerden 'Hasan'ın bahçesi' diye söz ediyor Aysel Doğan ve 'Bazen uyanır uyanmaz Hasan'ın bahçesine koşuyorum' diyor. Hasan Doğan yaşasaydı, çift bu yıl 11 Temmuz'da evliliklerinin 31'inci yılını kutlayacaktı. Eşine sonsuz derecede aşık bir kadının onun ardından yaşadıklarını anlatması hiç kolay olmuyor: 'Tek hayalim torunlarıma dedelerini anlatmak. Çünkü Hasan çocukları çok severdi ve torunları olsun isterdi. Hatta Selim daha üniversitedeyken 'Hanım oğlanı evlendirsek mi?' diyordu sürekli. 'Sen torun seveceksin diye bu yaşta çocuk mu evlendirilir?' diyordum. Keşke evlendirseymişiz...' Kızı Zeynep Doğan da 'Bebeğimi babamın kucağında hayal edermişim. Evlendiğim günü düşünürken babamın kolunda olacağımı düşünürmüşüm. Şimdi onsuz yapacak olmak beni çok üzüyor' diyor.

Bir kere daha aşık oldum

Aysel Doğan'a o meşhur sevinç görüntülerini soruyoruz. Yüzünde buruk bir gülümseme beliriyor ve 'İyi ki sarılmışım kocama öyle' diyor. Aysel Hanım o anı şöyle anlatıyor: 'Maçın heyecanıyla gollerden sonra birbirimize sarıldığımızın bile çok farkında değildik. Maçtan sonra o kadar çok röportaj talebi geldi ki 'Biz de bakalım maçta ne yapmışız?' dedik. İzlerken o heyecanımı görünce 'Bu ben miyim?' dedim. Eşimle bir heyecanı paylaşıyorum. Şampiyonada 22 gün boyunca stresi ve sıkıntıyı paylaştıktan sonra sevinci neden paylaşmayacaktık. Şimdi 'İyi ki sarılıp o duyguyu yaşamışız' diyorum.' Zeynep Doğan da babasının şu sözleri aktarıyor: 'Eşimin bu süreçte yaptığı fedakarlıkları görünce ona bir kere daha aşık oldum.'

Onu kırmadığım için çok mutluyum

Fatih Terim(Milli Takımlar Teknik Direktörü): Merhum Başkan Hasan Doğan'la kısa sürede özellikle 2008 Avrupa Şampiyonası'nı da içine alan yoğun çalışma mesaisi yaşadık. Bazı paylaşımlar büyük zamanlara bedel oluyor. Avrupa Şampiyonası'ndan sonra karşılıklı mukavele süreci geçirdik. Anlaşmamız çok uzun sürmedi, heyecanlı, hoş ve mutlu bir süreçti. Onu kırmadığım için çok memnunum. Futbola gönül vermiş, idealist, kararlı, yapıcı ve insani kişiliğiyle Hasan Doğan'ı rahmetle anıyorum. Nur içinde yatsın.

143 GÜNDE TARİH YAZDI

Mahmut Özgener (Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı): Sevgili ağabeyim Hasan Doğan'ın üzüntüsünü her an yaşıyorum. Bir kişi 143 gün gibi kısa bir sürede kendini bu kadar aratıp bu kadar sevdiriyorsa, demek ki bu kısa sürede çok iyi işler yapmıştır. Adamlığını, dürüstlüğünü, dobralığını her zaman takdir ettiğim vatanseverliği, Milli Takım sevgisini ve futbolu herkese yayma azmini görünce '' Ne şanslıyız ki birlikte çalışıyor, proje üretiyoruz '' diye düşünürdüm.

DOĞAN'I KENDİMİZE ÖRNEK ALDIK

Levent Kızıl (TFF Milli Takımlar Sorumlusu): Bir yılın nasıl geçtiğini anlamadık. Hasan Doğan'ın yaşam felsefesini ve yapmak istediklerini kendimize örnek aldık ve onu uygulamaya çalışıyoruz. İnşallah geçtiğimiz senede Hasan Doğan Bey'i mahçup etmediğimize inanıyoruz. Çok önemli bir insandı, aramızda uzun yıllar daha olsaydı... Çok güzel şeyler verdik. Hasan Bey'in ailesine tekrar başsağlığı, kendisine rahmet diliyorum.

TÜRK FUTBOLU İÇİN KALICI İŞLER YAPTI

Levent Bıçakçı (Futbol Federasyonu eski Başkanı): Tabii ki Hasan Doğan Bey ile beraber yaşadığımız anları ve olaylarla tekrar karşılaşınca, hatırlayınca üzüntümüz kat kat daha artıyor. Ölümü ani oldu. Sadece başkanlık dönemi değil, beraber çalıştığımız dönemde de Türk futbolunda çok kalıcı işler yaptı. Başkanı olunca da bu işleri devam ettirdi. Avrupa Kupası'nda üçüncü olduk. Acılı ailesine sabırlar, kendisine rahmet diliyorum.

Adı tarihe yazıldı asla silinmez

Tanju Çolak (Avrupa eski Gol Kralı): Önemli bir insan, iyi bir liderdi; güzel işler yapacakken zamansız bir ölüm yaşadı. Futbol Federasyonu onun döneminde güzel şeyler yaptı. Onsuzluk kötü; en önemlisi Hasan Bey'i unutmamak gerekir. Avrupa Şampiyonsı'nda Türkiye'nin üçüncü olması ile tarihe geçmiştir. Tarihten de kimse silemez onun adını.

HİÇBİR LEKESİ OLMAYAN İSİM

Ahmet Çakar (Eski Hakem): Türk futbolu için bir şanstı. Önümüzdeki yıl Hasan Bey'i özlemek için çok daha fazla nedenimiz olacak; çünkü bir Dünya Kupası organizasyonu var. İsminde leke olmayan, mükemmel bir isimdi.

SAAT 17.00'DE ANMA TÖRENİ DÜZENLENECEK

Türkiye Futbol Federasyonu'nun eski başkanı Hasan Doğan, ölüm yıldönümünde anılacak. Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Hasan Doğan'ın vefatının 1. yıl dönümü dolayısıyla bugün bir anma töreni düzenleneceği bildirildi.

Törenin federasyonun 4. Levent'teki binasında, saat 17.00'de başlayacağı duyuruldu.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*