''Futbol kulüpleri kapatılsın''

''Futbol kulüpleri kapatılsın''.13112
  • Giriş : 04.03.2009 / 09:17:00
  • Güncelleme : 04.03.2009 / 09:26:05

"Kimsenin, dokunulmazlık kazanan futbol endüstrisine dokunması mümkün değil." diyen yazar Nazif Gürdoğan "Futbolsuz yaşanır, aşsız ve işsiz yaşanmaz" diyerek radikal bir teklifte bulundu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonominin kutsal alanın değerlerinden soyutlanarak, dört yanından seküler değerlerle kuşatılması, savaş yıllarını aratmayacak, büyük bir krize yol açtı. Seküler değerler tüketimde eşitlikten daha çok eşitsizliği büyüttüler. Marx'ı izleyenler, zenginliğin değil, yoksulluğun eşit olarak dağıtılmasında başarılı oldular. Yüzyılın en büyük ekonomik krizi, bütün toplumları, kutsal kültürün değerleriyle bağlarını yenilemeye zorluyor.

Kutsal kitapların değerleriyle yoğrulmuş kültürde, toplumun en zengininin bile insanların en yoksulu gibi yaşaması, en önemli etik ilkedir. Dünyada herkesin temel hak ve özgürleriyle birlikte karşılanması gereken zorunlu ihtiyaçları vardır. Toplumun bütün kesimlerinin zorunlu ihtiyaçlarının giderilmesi, ekonomik olmaktan önce etik bir sorundur. Etik değerler dünyasında, ihtiyaçlar hiyerarşik bir sıra izler.

Prof. Dr. Sabahaddin Zaim, sohbetlerinde sık sık Gazali'nin öncelik sıralarına göre, ihtiyaçları “zorunlu”, “kolaylaştırıcı” ve “güzelleştirici” ihtiyaçlar olmak üzere üç ana gruba ayırdığını vurgulardı. İhtiyaçlar hiyerarşisinde, ülkelerin, giyinme, beslenme ve korunma gibi zorunlu ihtiyaçlardan önce tüketimde eşitsizliklere yol açan güzelleştirici ihtiyaçlara yatırım yapmaları, bütün krizlerin ana kaynağıdır.

Seküler kültürün, üretim yarışını, kazanma yarışına dönüştüren kolaylaştırıcı ihtiyaçların arasında, futbolun ayrı bir yeri vardır. Futbol dayatmacı yönetimlerin, kitleleri denetlemesini kolaylaştıran araçların başında gelir. Ulusal ve uluslararası Futbol karşılaşmaları, toplumun bütün kesimlerinin aklını başından alıyor. Futbol bütün ülkelerde toplumların en etkili “afyon”u haline geldi.

Futbol karşılaşmaları bir mıknatıs gibi, insanları, stadyumlara çekmekle kalmıyor, onların zamanlarının önemli bir kısmına el koyuyor. Bütün televizyon kanallarında saatlerce Futbol takımlarının, oyuncuları, yöneticileri ve karşılaşmaları tartışılıyor. Her gün gazete sayfalarının neredeyse yarısını spor haberleri dolduruyor. Her kesimden çok sayıda yazar Futbol karşılaşmalarını izlemek ve yazmak zorunda kalıyor.

Futbol bütün ülkelerde, seküler kültüre kutsal bir boyut kazandırdı. Kimsenin, dokunulmazlık kazanan Futbol endüstrisine dokunması mümkün değil. Seküler ekonominin savaşçıları gibi, Futbol dünyasının kulüpleri de ne pahasına olursa olsun kazanmak istiyorlar. Onlar kazanmak için, etik dışı yollara başvurmakta sakınca görmezler.

Bütün dünyada Futbol spor olmaktan daha derin bir anlam yüklendi. Sıradışı düşünür Ivan Illich'in “okullar kapatılsın” önerisi, Futbol kulüpleri için de geçerlidir.

Herkesin zorunlu ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için, bütün Futbol kulüpleri kapatılmalıdır.

Futbolsuz yaşanır, aşsız, işsiz ve evsiz yaşanmaz.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*