Futbol mahkeme önünde

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Futbol Federasyonuna kayyum atanarak, federasyonu olağanüstü genel kurula çağırması amacıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara 11. Sulh Hukuk Mahkemesindeki davanın duruşmasına, davacılar Erol Bedir, Enver Kemaloğlu, Mehmet Çakmak Uyar, Hasan Hilmi Öksüz ve Göksel Gümüşdağ'ın avukatı Mehmet Ali Alan ile Futbol Federasyonunun avukatları Oktay Selçuk ve Cansel Çelikol Tuncer katıldı.

Avukat Alan, davayı, federasyonu, olağanüstü genel kurulu toplantıya çağırması amacıyla açtıklarını belirterek, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan davanın konusunun farklı olduğunu savundu. Bu nedenle iki dava dosyasının birleştirilmesine karşı çıkan Alan, federasyon avukatlarının mahkemeye sundukları bilirkişi incelemesine de itiraz etti.

Selçuk ise iki mahkemedeki davaların konularının aynı olduğunu öne sürerek, dava dosyalarının birleştirilmesini talep etti. Selçuk, olağanüstü genel kurul için gerekli sayıya ulaşılamadığını ve federasyona sadece 65 imzanın ulaştığını söyledi.

Alan, imzalara ilişkin resmi belgenin bulunduğunu savunarak, federasyona ulaşan tebligatların yeterli sayıda olduğunu iddia etti.

Avukat Selçuk da Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan raporun mahkemeyi bağlamayacağını belirterek, ''Kurulun üyeleri hukukçu değildir'' dedi.

Bunun üzerine söz alan Alan, ''Başbakanlık Teftiş Kurulu, resmi bir kurumdur. İki müfettiş inceleme yapmıştır. Hukuki bir meseleyi çözmemişlerdir. Futbol Federasyonu, olağanüstü genel kurul kararı almayarak, görevini kötüye kullanmaktadır'' diye konuştu.

Yargıç Yılmaz Küçükkaraaslan, mahkemelerinde aynı konuya ilişkin iki dava açıldığını kaydederek, bu davaların birleştirilmesi yönünde ara karar verdi.

Bundan sonra söz alan avukat Alan, önceki iddialarını tekrarlayarak, davanın kabul edilmesini talep etti.

Küçükkaraaslan, davacılardan Murat Yanıklar'ın, davadan feragat ettiğine dair dilekçesinin mahkemeye ulaştığını söyledi.

Yargıç Küçükkaraaslan, Futbol Federasyonunun, 5 gün içinde kayyum için 3 isim bildirmesine, ayrıca 10 kişilik delege isim listesinin istenmesine karar verdi.

Küçükkaraaslan, dava dosyasının incelenmesi için Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Veysel Başpınar'ın bilirkişi olarak atanmasına karar verildiğini açıkladı.

Federasyon avukatları, bu kişinin aynı zamanda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinde görevli olduğunu ve nedenle taraf olduğunu öne sürdüler.

Yargıç Küçükkaraaslan, dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi ve bilirkişi raporunun beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious