Futbol mahkemeye düşmesin

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Futbol Federasyonu'na tedbir konulması ve kayyum atanması için açılan davalara ilişkin açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Futbol Federasyonu'na tedbir konulması ve kayyum atanması için açılan davalara ilişkin, "Bu işi sürüncemede bırakmanın, böylesine mahkeme kapılarında bulunmanın kimseye yakışmadığı kanaatindeyim" dedi.

Mehmet Ali Şahin, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun gelinen noktada bir değerlendirme yaparak delege iradeleri doğrultusunda olağanüstü kongre kararı alabileceğini düşündüğünü söyledi.

Altınpark Anfa Expo-Center'da düzenlenen “13. Ayakkabı ve Moda Fuarı”na katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin Futbol Federasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.

Futbol Federasyonu aleyhindeki tedbir başvurusunun ilgili mahkeme tarafından reddedildiğinin hatırlatılarak, şimdi federasyona kayyum atanması konusunda ne olacağının sorulması üzerine Bakan Şahin, şunları söyledi:

"Şimdiye kadar Futbol federasyonumuz olayı bu noktaya getirmeden, yeterli sayıda delege imzasının federasyona ulaştığı ve bunun teftiş kurulu raporlarıyla belgelendiği gerçeği karşısında olağanüstü genel kurulu toplaması en uygunuydu.

Bu işi sürüncemede bırakmanın, böylesine mahkeme kapılarında bulunmanın kimseye yakışmadığı kanaatindeyim. Çünkü yasa ve ana statüler son derece açık. Yüzde 40 ve üzerinde imza toplanmışsa yapılacak olan şey 2 ay içinde kurulu toplamaktır. Federasyon başkanımıza ve federasyon kurulu üyelerine de yakışanı budur. Şimdi dün öğrendiğim kadarıyla kendileri de olağanüstü genel kurul olmasın diye 10 tane dava açmışlar. Yani kendisini seçen delegeler yeterli sayıda, (Olağanüstü genel kurul toplansın) derken, kendilerinin de toplanmasın diye uğraşmaları, direnmeleri ve dava açmış olmaları doğrusu Türkiye'de futbola hizmet etmez"

Bakan Şahin, Futbol Federasyonu'na kayyum atanması için açılan davalara ilişkin ısrarlı sorulara üzerine de davaların içeriği, reddi veya kabulü ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmak istemediğini belirterek, bu konunun yargıya intikal ettiğini ve yargının bir şekilde mutlaka karar vereceğini kaydetti.

"KENDİLERİNE YAKIŞANI DA BUDUR"

Bir mahkemenin bu konuda duruşma günü belirlediğine de işaret eden Şahin, "O duruşmayı beklemenin dışında yapacak bir şey yok şu anda" dedi.

Bakan Şahin, bir gazetecinin “Bu duruşmada reddedilirse siz ne düşünürsünüz” diye sorması üzerine de , "Ben hala Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun gelmiş olduğumuz şu noktada bir değerlendirme yaparak delege iradeleri istikametinde olağanüstü kongre kararı alabileceklerini düşünüyorum. Kendilerine yakışanı da budur" dedi.

Bunun gerçekleşmemesi halinde yargının kararını beklemek durumunda olduklarını söyleyen Şahin, "O da olumsuz olursa ne yapacaksınız diyeceksiniz. Onları da gördükten sonra bu konuda değerlendirme yaparım" diye konuştu.

Gazetecilerin, FIFA'dan kendisine davet mektubu gelip gelmediğine ilişkin bir soruya Şahin, "Hayır, Bana bu konuyla ilgili hiçbir davet henüz ulaşmadı" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious