Futbol 'seçim' dedi

Futbol 'seçim' dedi.10162
  • Giriş : 18.01.2008 / 08:24:00

FIFA Onursal Asbaşkanı David Will’in uyarısı sonrası jet hızı ile taktik değişikliğine giden delegeler, 48’e karşılık 192 oyla genel kurul kararı aldı. Böylece Haluk Ulusoy’un koltuğunu kaybetmesi büyük ölçüde kesinleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FUTBOL Federasyonu’nun dün Ankara’da yaptığı olağanüstü genel kurulda, 14-15 Şubat tarihlerinde seçimli genel kurula gidilmesi kararlaştırıldı.
Genel kurulun bu kararı sonrası, başkan Haluk Ulusoy’un koltuğunu kaybetme ihtimali yoğunluk kazandı.

263 delegeden 246’sının katıldığı dünkü genel kurulda Türk futbolu en hareketli günlerinden birini yaşadı. FIFA ile Haluk Ulusoy ve muhalefet arasında tam bir taktik savaşı yaşandı. Kongreye gelen FIFA Onursal Asbaşkanı David Will, "Yasa gereği seçime gitmeniz doğru değil. En geç 30 Nisan’a kadar ana statüyü hazırlamanız ve mayıs ayının ilk haftasında genel kurula gitmeniz gerekir" şeklinde tarihi bir uyarıda bulundu. Will’in bu uyarısı sonrası jet hızı ile bir taktik değişikliğine giden delegeler, topladıkları 229 imzalı önerge ile yasadaki seçim maddesini çıkardılar ve 14-15 Şubat’ta seçimli yeni bir genel kurul kararı aldılar.

Mayıs ayında yeni bir genel kurul

FIFA ile ters düşmemek ve bir an önce seçime gidebilmek isteyen muhalif kanat, hemen bir çalışma grubu da oluşturdu. Bu gruba Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Lutfi Arıboğan, Yönetim Kurulu Üyesi Süheyl Önen, Galatasaray Kulübü delegesi Mehmet Helvacı, Bursaspor Kulübü delegesi Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu ve Emre Koçak alındı. Verilen önergeler sonucu, 14-15 Şubat tarihlerinde seçimli genel kurul kararı alındı. Çalışma grubunun ana statü için hazırlıklara hemen başlayacağı da bildirildi. Ayrıca statünün 30 Mayıs’a kadar yetiştirileceği, mayıs ayının ilk haftasında tekrar bir genel kurul yapılacağı karara bağlandı. Bu şekilde FIFA’nın isteğini yerine getiren genel kurul, 14-15 Şubat’taki seçimli genel kurul kararı ile de kendi amacına ulaştı.

Haluk Ulusoy koltuğunu kaybediyor

FIFA Onursal Asbaşkanı David Will’in talebi üzerine gündemden çıkarılan, ancak 229 genel kurul delegesinin imzaladığı önergeyle divan tarafından yeniden gündeme alınan, seçim yapılıp yapılmamasıyla ilgili oylama sonucu, ilginç bir tablo ortaya çıktı. Oylamaya katılan 241 delegeden 192’si 14-15 Şubat’ta seçimli olağanüstü genel kurul toplanmasından yana oy kullandı. 48 delege ise seçime ’hayır’ dedi, bir oy geçersiz sayıldı. Bu şekilde Haluk Ulusoy’un koltuğunu kaybetmesi ve yerine yeni bir başkan ve yönetimin gelme ihtimali hemen hemen kesinleşti. Delegelerin çok önemli bölümü Ulusoy için "hayır" oyu kullandı. Oylama sonucuna göre federasyon delegeleri, 14-15 Şubat’ta, federasyon başkanı, yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerini seçmek üzere sandık başına gidecek.

Bu arada olağanüstü genel kurulda gündem değişikliği yapılmasının hukuka aykırı olduğunu savunan aralarında Orduspor Başkanı Şükrü Bodur’un da bulunduğu Haluk Ulusoy’a yakın 4 kişi, dün İstanbul Şişli Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne ayrı ayrı başvuruda bulundu. Başvuruda, dünkü genel kurulda alınan kararların geçersiz olması gerektiği savunuldu.

Seçim kararına FIFA onay verdi

FIFA Onursal Asbaşkanı David Will, önce uyardı sonra alkışladı... Will, genel kurulda seçim oylamasını isteyen 1 B maddesinin oylanmamasını sağlayıp Ulusoy ekibini sevindirdi. Ancak aynı Will, muhalif grubun 229 imzalı seçimli kongre çağrısının kabülüne "Delegenin demokratik tercihidir" yorumu yaptı. FIFA Başkanı Blatter’in temsilcisi ve kongrenin gözlemcisi David Will, düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye Futbol Federasyonu için bağımsız statü hazırlamak üzere, bir çalışma grubu oluşturulması yönündeki önerimizin, genel kurul tarafından süratle ele alınmasından ve kabul edilmesinden büyük mutluluk duyduk. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve hükümet tarafından desteklenmesini de büyük bir memnuniyetle karşıladık. Biz hükümete karşı, hükümete rağmen değil, hükümetle birlikte çalışmaktan yanayız. Çalışma grubu hemen çalışmaya başlayacak ve en geç 30 Nisan’a kadar statüyü hazırlayacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious